קיבלת תביעת גירושין ויש לך שאלות לגבי איך מתחילים הליך גירושין?

איך מתחילים הליך גירושין הינה שאלה שעולה בדרך כלל לאחר שאחד מבני הזוג (או שניהם) קיבלו החלטה להתגרש. הליך הגירושין הוא הליך שאינו פשוט, לא בעבור הצדדים המתגרשים ולא בעבור בני משפחותיהם.
לכן, כשאדם עומד בפני הליך גירושין המחשבות הן רבות: מה יהיה על הילדים? מה יגידו בני המשפחה? האם המצב הכלכלי יתדרדר? ועוד שאלות וחששות רבים. אז מה לגבי השאלות הפרקטיות? איך מתחילים הליך גירושין? כיצד פותחים תיק או מגישים תביעה? לאן כדאי לגשת – לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה? על שאלות אלה ננסה לענות במאמר זה.

כיצד מתחילים הליך גירושין?

כאשר צד אחד למערכת הנישואין מעוניין לסיים את נישואיו, עוד בטרם יפנה לבן זוגו ויספר לו את אשר על ליבו – מומלץ מאד לפנות לעורך דין העוסק אך ורק בתחום דיני המשפחה. ייעוץ בהליך מסוג זה הוא חשוב מאד, מאחר וההליך עצמו הינו מורכב ומשמעותי. הרבה עניינים עומדים על הפרק, לרבות ענייני הילדים והרכוש המשותף. לא רצוי לגשת להליך גירושין לבד. בפגישת ייעוץ עם עורך דין לענייני גירושין ישאלו שאלות ויסופר המקרה בפירוט ולאחר הבנת המקרה והכרת ה”שחקנים” תיבנה תוכנית אסטרטגית שבמהלכה יפורטו לך אבני הדרך והשלבים שבהם תעבור בהליך הגירושין,

נגן וידאו

מה לומר (יותר חשוב – מה לא לומר), מתי, למי, מה הפסיקה במקרים זהים (חשוב להבין שאין כלל אצבע – כל מקרה לגופו), מה לצפות, איך להיערך ועוד ועוד. כל הליך גירושין יפתח בעת פתיחת תיק הגירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. היכן כדאי להגיש תביעה לגירושין? השאלה מורכבת ומשתנה בהתאם לנסיבות כל מקרה ומקרה. ככלל, ניתן לומר כי בית הדין הרבני פועל לרוב על פי ההלכה ופסיקותיו נסמכות על הדין הדתי ועל הדין האזרחי, בעוד בית המשפט לענייני משפחה “פתוח” יותר להלכות ולתקדימים חדשים מהדין האזרחי. כמו כן, לא פעם, בגירושין ברבנות עוסק בית הדין הרבני בשאלה “מי אשם” בפירוק הנישואין, ואם יתגלה כי הנישואין התפרקו באשמת האישה, למשל אם בגדה, הוא עלול לשלול ממנה מזונות, כתובה ותוספת כתובה. ניתן לומר כי אם ניקח שני מקרים דומים לחלוטין, כאשר האחד יידון בבית המשפט לענייני משפחה ואילו השני יידון בבית הדין הרבני – נגיע לשתי פסיקות שונות. עורך דין לגירושין, יודע את ההבדלים בין הערכאות השונות, יכיר את סיפור המקרה לפרטיו ויוכל להתאים את המקרה לערכאה (ברור שניתן לעיתים, במקרים דומים, להגיע גם לתוצאות דומות בבית המשפט למשפחה ובבית הדין הרבני).

פתיחת תיק גירושין

אז איך מתחילים הליך גירושין? בפתיחת תיק גירושין. המוסד בישראל אשר מוסמך לחתן או לגרש, הינו בית הדין הרבני, ואך ורק הוא. על פי לשון סעיף 1 לחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), 1953: “ענייני נישואין וגירושין של יהודים בישראל אזרחי המדינה או תושביה יהיו בשיפוטם הייחודי של בתי דין רבניים”. לכן, גירושין ניתן יהיה לעשות אך ורק בבית הדין הרבני. כיום, בעקבות החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, בטרם פתיחת תביעת הגירושין יש לפתוח בהליך יישוב סכסוך. ומה בעניין דמי מזונות, חלוקת רכוש ומשמורת? דברים הכרוכים מטיבם וטבעם – יידונו ברבני, כגון: משמורת ילדים. דברים שאינם כרוכים מטיבם וטבעם – למשל חינוך ילדים, מזונות ילדים, רכוש – יש לכרוך בפועל, כלומר לציין בתביעה באופן מפורש את התביעות הנלוות לתביעת הגירושין.

מהן העלויות להליך גירושין?

עלויות הגירושין הינן עלויות שקבועות מראש ומתעדכנות מעת לעת. במידה ולבן הזוג, אשר מעוניין להתגרש יש חיסרון כיס מסיבה כזו או אחרת, בעת הגשת התביעה עליו להגיש בקשה נוספת לפטור מאגרה. לבקשה זו יצורפו מסמכים המעידים על המצב הכלכלי של אותו אדם. במקרה של גירושין בהסכמה, העלויות נמוכות וניתן להגיש בקשה מוסכמת לבית הדין הרבני, רצוי, כמובן, עם הסכם גירושין כולל, ואז גם אין צורך בהליך יישוב סכסוך. כאשר הגירושים אינם בהסכמה, האגרות גבוהות יותר ומשתנות, ככל שהתיק מורכב יותר וכולל פרטים נוספים – כך האגרה תהיה גבוהה יותר. למשל, אגרת תביעת גירושין בלבד תעלה מאות ₪, אך תביעת גירושין מורכבת, הכוללת חלוקת רכוש, עיקולים, ועוד, יכולה לעבור את סך האלף ₪ לפתיחת התיק. בבית הדין קיימות גם תביעות נוספות כמו ‘תביעת מורדת’ ו’בקשה לשלום בית’, אשר כל אחת מהן תעלה לבני הזוג כמה מאות שקלים. בנוסף, קיימות יחידות סיוע הכוללות עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מגשרים וכו’, אשר אליהם בני הזוג יכולים לפנות, כאשר הם מעוניינים לפתור את הסכסוך או את המשבר המשפחתי בדרך של הידברות ושיתוף פעולה. כיום, מדובר בהליך שהוא הליך חובה בטרם הגשת תביעות בנושאי גירושין.

תהליך גירושין מהיר

תהליך גירושין הוא הליך אשר מועד תחילתו ידוע, אך סופו לא ידוע. דרך נוספת שבה בני הזוג יכולים להתגרש, והיא מהירה הרבה יותר היא באמצעות עריכת הסכם גירושין אצל עו”ד מגשר. הצדדים יכולים לפנות להליך גישור, שהינו הליך נעים וידידותי יותר מאשר הליך גירושין בין כתלי בית המשפט או בית הדין. הצדדים יכולים לפנות להליך זה לבדם או להצטייד בייצוג של עורך דין אשר ישמור לאורך ההליך על האינטרסים של הלקוח בהליך הגישור. בני הזוג יכולים לגבש הסכם גירושין אשר ישקף את כל הרצונות והמחלוקות המפריעים להם, ולאחר החתימה על ההסכם, לגשת לבית הדין או לבית המשפט לענייני משפחה אשר יתן לו תוקף של פסק דין. קיימת חבות לאשר הסכם גירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

תהליך גירושין

הליכי גירושין עם הילדים

הליך גירושין הוא דבר שאינו פשוט, אך הופך להיות מורכב עוד יותר כאשר מעורבים ילדים בעניין, וככל והילדים עם בעיות רגשיות ו/או פיזיות – כך קשה יותר. כאשר קיימים ילדים משותפים, בני הזוג ירצו להתגרש כמה שיותר מהר, על מנת לחסוך פגיעות מיותרות בהם. במצב זה, רצוי יותר מתמיד לנסות ולהתגרש דרך גישור. הגישור הוא הליך ידידותי, נעים ומהיר הרבה יותר מדרך הגישה לערכאות המשפטיות, וזוג אשר הצליח לגבש הסכם גירושין אשר משקף את רצונותיו, יכול לחסוך לעצמו זמן, משאבים ואנרגיות רבות. גם אם בני זוג בחרו להתגרש בדרך הגישור, רצוי מאד להיות מלווה בעורך דין המתעסק בתחום דיני המשפחה, כי גם הליך גישור יכול להסתיים באופן שאינו מיטיב עם הצדדים במידה והתנהל ללא ליווי. עורך דין לענייני משפחה בקיא יודע כיצד להציג את רצונות הלקוח וכיצד להשיג את התוצאה הטובה ביותר בעבור הלקוח ולטובת הילדים המשותפים.

לתיאום פגישת ייעוץ אישית, לדעת ולהבין מה לעשות מעתה ואילך,
מה חשוב לקחת בחשבון ומה האתגרים המיידים