גירושין ברבנות

האם לפתוח פתיחת תיק גירושין (יישוב סיכסוך) בבית משפט או ברבנות ?

כאמור, בבית המשפט לענייני משפחה ידונו התביעות הכרוכות בהליך הגירושין עצמו, באם הצדדים הגישו תביעתם שם או שמי מהצדדים הגיש תביעתו ראשון. השופטים אשר יושבים בבית המשפט לענייני משפחה שונים מהדיינים היושבים בבית הדין הרבני, ועל כן פסיקותיהם והתייחסותם למקרים השונים הינם שונה.

פתיחת תיק גירושין ברבנות

בית הדין הרבני נוהג לפסוק על פי עקרונות ההלכה והדין הדתי, בעוד שבית המשפט לענייני משפחה נוטה לפסוק על פי ההלכות והפסיקות הקיימות. השאלה הנפוצה ביותר בקרב בני הזוג ששוקלים תביעת גירושין היא מה עדיף? האם כדאי לפנות לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה? התשובה היא לא ברורה או אחידה, וחשוב להתייעץ עם עורך דין גירושין אשר יבדוק את המקרה לגופו.

גירושים ברבנות

ההבדל בין פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני לבין ביהמ"ש לענייני משפחה

רבים האנשים שאינם יודעים או מבינים את ההבדל בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה. ההבדל הוא מהותי, לבית הדין הרבני ורק לו, נתונה הסמכות לגירושין. בבית המשפט לענייני משפחה ניתן לדון בשאר העניינים הכרוכים בהליך הגירושין כגון חלוקת רכוש, מזונות והסדרי שהות. בבית הדין הרבני ניתן לדון גם בענייני הגירושין האחרים, אך קיימים כללים לפיהם בני זוג יוכלו לדון בעניינים אלה בבית הדין הרבני. מירוץ הסמכויות מדבר על התחרות בין הצדדים, כי מי מבני הזוג שישיג את בית המשפט או את בית הדין ויגיש תביעתו, שם תדון התביעה.

הסכם גירושין

פתיחת תיק גירושין בבית המשפט הוא באופן כללי אינו הליך נעים וקצר, בייחוד כאשר אין הסכמות בין בני הזוג. הליך גירושין יכול להמשך חודשים רבים ואף שנים. דרך נוספת שבה בני הזוג יכולים להתגרש, הוא באמצעות הסכם גירושין. הצדדים יכולים לפנות להליך גישור, הליך אשר נעים וידידותי יותר מאשר הליך גירושין בין כתלי בית המשפט או בית הדין. הצדדים יכולים לפנות להליך זה לבדם, או להצטייד כל אחד מבני הזוג (או רק אחד מהם) בייצוג של עורך דין לענייני משפחה אשר ישמור לאורך ההליך על האינטרסים של הלקוח. בני הזוג יכולים לגבש הסכם גירושין אשר ישקף את כל הרצונות והמחלוקות המפריעים להם, ולאחר החתימה על ההסכם לגשת לבית הדין או לבית המשפט לענייני משפחה אשר יתן לו תוקף של פסק דין.

תהליך גירושים

תהליך גירושין אינו דבר פשוט כלל ועיקר. מדובר בתקופה רווית שינויים פיזיים ומנטאליים וכרוכה בקושי רב. גם כאשר ישנה הסכמה בין בני הזוג, עצם המחשבה על גירושין אינה דבר פשוט, קל וחומר כאשר אין הסכמה בין בני הזוג והגירושין מלווים בעימותים רבים בתוך כתלי בית המשפט ומחוץ לו.

היבטים כלכליים

קושי אחד המלווה הרבה זוגות אשר עומדים בפני הליך גירושין, קשור בפן הכלכלי של ההליך, החשש הוא כי מצבם הכלכלי יתדרדר ללא תמיכתו של בן הזוג בפרנסה, כפי שהיה עד כה. חשש נוסף נעוץ בתשלום דמי המזונות וגובהם. האבות, חוששים כי התשלום אשר יפסק להם יהיה גבוה, מצד שני חוששות האמהות כי התשלום לא יהיה גבוה מספיק והן יכרעו תחת נטל גידול הילדים לבדם. קושי נוסף, קשור באופן אישי להתמודדות עם הליך הגירושין ולחיים שאחרי ההליך.

שאלות רבות צצות

כגון כיצד החיים שלי יראו מעתה ואילך? האם אהיה בודד? כיצד חבריי יגיבו ובני משפחתי? איך מתחילים הליך גירושין ועוד ועוד שאלות אשר בפתח ההליך נותרות ללא מענה. קושי אחר ועיקרי נעוץ בילדים המשותפים, מעבר לדאגה לתגובת הילדים להליך, קיים חשש שמא הקשר בין ההורה לילד יתערער ולא תהיה קרבה ביניהם, כמו בעבר. ככל שהליך הגירושין הוא ארוך יותר, כך הוא יקר יותר וקשה יותר, והשאלות רק הולכות ומתרבות.