fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גירושין במסגרת בוררות

עו"ד חגית לב

"אני אדאג שתקבל את המקסימום שמגיע לך"
שליטה מלאה ברכוש ובכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך !

לב משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני משפחה וירושה. המשרד מנהל תיקי משפחה רבים בארץ ובחו”ל דיסקרטיות ואמינות ואנושיות אצלנו זה שם המשחק.

מעל 500 ממליצים וחוות דעת של אנשים שעברו את זה כמו גדולים

אם הגעת לכאן זה אומר שאתה רוצה להבין איך מתנהל
הליך
גירושין במסגרת בוררות, נכון ?

אחת הדרכים הטובות לקבל את המקסימום שמגיע לך
בגירושין היא ע"י
גירושין באמצעות בוררות.

זהו הליך מהיר ויעיל, אשר יכול להביא לסיומו של הסכסוך בין בני הזוג תוך זמן יחסית קצר ולאפשר להם לפתוח דף חדש בחייהם.

כל סכסוך משפטי ניתן לנהל בשלוש בדרכים עיקריות: באמצעות הגשת תביעה לבית המשפט המוסמך לדון באותו העניין, במסגרת הליך של גישור או במסגרת הליך בוררות.

הדברים נכונים גם כאשר מדובר על גירושין. בני הזוג יכולים לפנות אל הערכאות משפטיות ( במקרה זה אלו הם בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה) אשר יכריעו בעניינם, לבחור בדרך של גיבוש הסכם גירושין במסגרת גישור, או לפנות להליך של בוררות.

חשוב לציין, כי קיימת גם האפשרות לשלב בין הכלים השונים וזאת בהתאם לאסטרטגיה המשפטית של עורך הדין המטפל בתיק הגירושין.

לא פעם, כאשר מתגלע סכסוך משפטי, הנטייה הטבעית של הצדדים היא למהר אל בתי המשפט.

אולם, במקרים רבים זוהי אינה הדרך האופטימאלית, אם בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בניהול הליך משפטי בערכאות ואם בשל לוח הזמנים העמוס של בתי המשפט בישראל, אשר מאלץ את בעלי הדין להמתין חודשים ארוכים ואף מעבר לכך לפסק דין.

לפרמטר העלויות והזמן יש חשיבות עצומה כאשר מדובר על הליך גירושין, אז בני הזוג רוצים לחסוך בעלויות עד כמה שניתן ולסיים את הליך הגירושין בהקדם האפשרי.

מהי בוררות ?

זהו כלי ליישוב סכסוכים, במסגרתו, פונים הצדדים לבורר, צד שלישי ניטרלי, אשר יכריע ביניהם. הליך הבוררות הוא וולונטרי, כלומר הוא ייעשה בהסכמת הצדדים והם אלו אשר בוחרים את זהות הבורר.

פנייה להליך בוררות תיעשה בהסכמת הצדדים, אם לאחר שפרץ ביניהם הסכסוך ואם מראש, במסגרת סעיף בוררות עליו חתמו בעבר. יודגש, כי הכרעותיו של הבורר הן במעמד של פסק דין ולא ניתן לערער עליו, אלא בנסיבות מסוימות. על כן, הפנייה להליך בוררות חייבת להיעשות בכובד ראש ובעצתו של עורך הדין לגירושין.

הבורר חייב להיות נטול אינטרסים וכן, עליו להיות בעל מומחיות מקצועית בתחום הסכסוך. כך, כאשר מדובר על מחלוקת עסקית, יש לבחור בבורר שהנו רואה חשבון או כלכלן וכאשר עסקינן בסכסוך משפטי, כמו הליך גירושין, על בני הזוג למנות בורר שהנו עורך דין מומחה לדיני משפחה.

רבים מהזוגות העומדים בפני גירושין, פונים להליך בוררות אשר במסגרתו יוכרעו הסוגיות המשפטיות העומדות בפניהן. הבחירה בבוררות מונעת לרוב משלושה טעמים: ראשית, רצונם של הצדדים לנהל את הליך הגירושין באופן מפויס על פני התכתשות בערכאות. שיקול זה תופס מקום מרכזי בעיקר כאשר יש לבני הזוג ילדים.

שנית, השאיפה לסיים את ההליך תוך זמן קצר ושלישית, ישנו השיקול כלכלי של חסכון בהוצאות, מתוך הבנה כי עלויות הבוררות נמוכות מאלו של ניהול הגירושין בערכאות.

בוררות בהליכי גירושין

לרוב, כאשר אנו חושבים על המונח בוררות, הקונוטציה היא של העולם העסקי ואכן, ענייני גירושין הניתנים לדיון בבוררות נוגעים לנושאים כספיים.

כך למשל, חלוקת הרכוש בין בני הזוג, סוגיה כבדת משקל, אשר תשפיע על אורח ורמת חייהם של הצדדים לאחר הפרידה. בשל כך, נושא זה יכול ליצור חילוקי דעת מהותיים, לא רק בשאלת עצם הזכאות לנכס כזה או אחר, אלא גם לעניין שוויו ואופן חלוקתו בין בני הזוג.

סוגיית מזונות הילדים, גם היא מתאימה מאוד להליך של בוררות היות שמדובר בעניין כספי, כלכלי. לעומת זאת, ענייני המעמד האישי לא יכללו בבוררות כמו למשל מתן הגט, אותו יש להסדיר בבית הדין הרבני.

אם עולה סוגיה של קביעת אבהות, גם היא לא תהווה נושא לבוררות ויש להסדירה בבית המשפט לענייני משפחה.

בפתח הדברים ציינו כי ניתן לשלב בין הכלים השונים ליישוב סכסוכים. פירוש הדבר הוא כי בני הזוג יכולים לבחור לפנות בנושא מסוים לבוררות וביתר הנושאים לגישור, או לערכאה משפטית.

כמובן, כי כל החלטה בדבר אופן ניהול תיק הגירושין, חייבת להיעשות יחד עם עורך הדין המייצג, האמון על שמירת זכויותיו של בן/בת הזוג בהליך המשפטי.

מה ההבדל בין בוררות לגישור ?

בשני ההליכים הללו, נדרשת הסכמתם של שני בני הזוג, היות שמדובר בהליכים וולונטריים. כמו כן, בשני המקרים בני הזוג הם אלו הבוחרים את זהותו של הבורר או המגשר. 

אולם, לצד המכנה המשותף הזה, ישנם הבדלים מהותיים בין בוררות לבין גישור ויש לקחתם בחשבון בעת קבלת החלטה בדבר הנתיב המתאים לניהול הליך הגירושין. מעמדו של הבורר הוא מעין שופט והוא מכריע בעניינים שהובאו בפניו. אמנם, בתנאים מסוימים קיימת אפשרות לערער על פסק הבורר, אך ככלל, הכרעתו היא סופית.

לעומת זאת, המגשר ינסה להביא את הצדדים להסכמות, אך הוא אינו יכול לכפות על בני הזוג כל פתרון והדבר נתון לחלוטין לבחירתם. הבדל נוסף בין ההליכים הוא אופיים: הבוררות מזכירה במידה רבה את ההליך המשפטי בפורמליות שלה, משום שהיא מעין הליך שיפוטי.

זאת בשונה מהגישור, המתנהל באווירה נינוחה יותר, מעצם העובדה כי המגשר אינו מכריע כאמור בין הצדדים, אלא מסייע להם להגיע לפשרה.

עו"ד חגית לב

"אני אדאג שתקבל את המקסימום שמגיע לך"
שליטה מלאה ברכוש ובכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך !

לב משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני משפחה וירושה. המשרד מנהל תיקי משפחה רבים בארץ ובחו”ל דיסקרטיות ואמינות ואנושיות אצלנו זה שם המשחק.

מעל 500 ממליצים וחוות דעת של אנשים שעברו את זה כמו גדולים
 • הפנתי לחגית ידידה טובה שלי לייעוץ משפטי עקב סכסוך משפחתי עם בעלה, חגית הזמינה את בעלה של החברה שפגישת גישור, והצליחה לגשר בינהם ולאפשר להם להיפרד יפה, בפרק זמן קצת יחסית, תודה חגית - שמח להמליץ בחום על שירותיך

  שקד רויטלמן Avatar שקד רויטלמן
  20/12/2019
 • moshe zohar Avatar moshe zohar
  20/12/2021
 • Nadav Raz Avatar Nadav Raz
  20/12/2015
 • הפנתי חברה קרובה ויקרה שלי לקבלת ייעוץ משפטי במשרדה של עו"ד חגית לב . החברה סיפרה לי שחגית הייתה קשובה, והרגיעה אותה וניסתה למצוא דרך למנוע את פירוק המשפחה ולא ראתה אותה כפנקס צ'קים מהלך. אשמח להמליץ ולהפנות שוב בלב שלב

  יעלי רהב-סיון Avatar יעלי רהב-סיון
  20/12/2015
 • חגית ליוותה אותי במשך כמעט 3 שנים בתיק מורכב ואינטנסיבי. חגית ליוותה אותי מבוקר ועד ליל, תמיד סבלנית, קשובה, שולטת בכל הפרטים, והכי חשוב - מקצוענית מאין כמותה. אם הייתי צריך לעבור חלילה שוב את המסע הזה, הייתי בוחר בה ללא צל של ספק. אומרים שבמסע משפטי, מעבר למקצוענות ומקצועיות, צריך גם חבר שידע היכן ללחוץ והיכן להרפות - אז אם הגעתם לכאן, יש לכם את המלצתי החמה!

  Guy Shalom Avatar Guy Shalom
  20/12/2020
 • הפנתי אלייך חברה לייעוץ. החברה הייתה מאוד מרוצה. כשיצאה ממך הייתה רגועה, המחיר על הייעוץ היה הוגן. תודה שהיית זמינה גם בתקופה מאתגרת זו

  שירן אסולין Avatar שירן אסולין
  20/12/2020
 • חגית ליוותה אותי בהליך גירושים בהוגנות ובנחישות תוך שמירה על הילדים שלי ובסופו של תהליך קיבלתי הסכם שמגן על העתיד הכלכלי שלי תודה לך חגית

  המרכז לחלוקת רכוש בגירושין Avatar המרכז לחלוקת רכוש בגירושין
  20/04/2022
 • המלצתי לחבר לעבור הליך גירושין אצל עו״ד חגית לב אחרי ששמעתי מספר המלצות מחברים ומכרים ההליך עבר השלום ואני שומע רק תשבוחות עורכת דין מספר 1 בתחום

  Idan Levi Peor Avatar Idan Levi Peor
  20/12/2017
 • לומדת לעומק את המקרה ואת הבנאדם מנסה לפתור סוגיות בדרכי נועם מבינה ומכירה את השטח ואת האנשים מלווה בסבלנות ענקית והכי חשוב - עו"ד עם נשמה

  Ofir Zeitoun Avatar Ofir Zeitoun
  20/07/2022
 • תודה לך על הייעוץ המקיף והאישי שנתת לחבר טוב שלי, שהפנתי אליך, הוא הגיע אליך בעקבות סכסוך משפחתי, ונתת לו עצה ששוה זהב, וכך הוא הצליח להימנע מהליך גירושין קשה, תודה לך

  שמעון וקסלר Avatar שמעון וקסלר
  20/12/2019