מתי צריך לפנות לעורך דין משפחה ?

אם בני זוג נקלעים למשבר ויש חוסר ודאות במערכת המשפחתית, קודם שמחליטים על דרכי התמודדות, כדאי לקבוע פגישת ייעוץ אצל עורך דין משפחה שעוסק רק בענייני משפחה, אפילו אם הגירושים אינם על הפרק.

הכְוונה טובה יכולה להוריד את מפלס החרדות ולהרגיע את הפחדים. כל כך הרבה מוטל על הכף ויש צורך להגן הן על הילדים והן על הכספים, לכן כדאי להיות מוכנים מראש לכל אפשרות.

עורך דין משפחה

ראשית, להיעזר בשירותיו של עורך דין משפחה המומחה אך ורק בגירושים, ולא בעורך דין משפחה שסייע לחבר בתביעת נזיקין או בזה שערך את חוזה הקנייה של הבית. שנית, לשכור את שירותיו של עורך הדין הטוב ביותר בתחום דיני גירושים, כי אם שלך לא יהיה – בטוח ששל בן או בת הזוג שלך כן יהיה. תחום המשפט רווי במהמורות, במלכודות ובפיתולים – ורק עורך דין משפחה מנוסה ומקצועי ביותר ידע לנווט ביניהם בהצלחה.

המלצתי האישית היא שבטרם תפנו להליך של גירושים ודאו שאכן עשיתם כמיטב יכולתכם כדי לשקם את מערכת הנישואים ולשמור על התא המשפחתי, בין שבאמצעות טיפול זוגי ובין שבאמצעות טיפול פרטני, או שלקחתם פסק זמן והקדשתם אותו לחשיבה שקולה בעניין. היתרון של טיפול זוגי על פני טיפול פרטני הוא זיהוי הבעיות העומדות לפני כל אחד מבני הזוג וטיפול יסודי בהן, תוך הבנה כי כל צד יכול להתמודד עם דרכי הטיפול שיוצעו.

מניסיוני, הזוגות שהצליחו להציל את נישואיהם הם אלה שהתחייבו לעשות ככל האפשר כדי שהנישואים יצליחו. הם הציבו לעצמם כיעד לשמור על חיי הנישואים והם עומדים בו, חרף הקשיים הנובעים מחיי הזוגיות. כאשר אנו מחליטים להתחייב, אנו למעשה מחליטים לעבוד קשה ולקבל עלינו אחריות כדי לשקם את הנישואים, בשל הבנת ההשפעה שעלולה להיות לגירושים על ילדינו ועל מצבנו הכלכלי והרגשי.

ועם זאת, לפעמים ההחלטה להתגרש היא נכונה כי אי אפשר לגשר על הפערים בין בני הזוג או בגלל אירוע כלשהו שהוביל להידרדרות ביחסים ביניהם. אם בני הזוג מיצו את כל האפשרויות לשיקום היחסים ביניהם ולא נותרה ברירה, כדאי לעבור הליך גירושין נכון. חשוב לציין כי הצד המגיש ראשון את תביעותיו לערכאה הנוחה לו, עתיד להחזיק ביתרון משמעותי מתחילתו של ההליך.

רבות דובר על החוק המחייב זוגות להליך גישור, אבל מעטים יודעים שהמרוץ בין בני הזוג לערכאה המשפטית – בית המשפט למשפחה או בית הדין הרבני, המכונה בשפה המקצועית 'מרוץ הסמכויות' – לא חדל. בלי קשר להליך גישור, אם ההליך מתפוצץ, ולצערנו ברוב המקרים הוא אינו צולח, יעבור מאבק הגירושים לערכאה משפטית שעליה יחליט מי שהגיש ראשון את בקשתו ליישוב סכסוך בהתאם לחוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), תשע"ה-2014. אם הקדים הבעל והגיש את הבקשה ליישוב סכסוך, כי אז יחליט הוא היכן ינוהל מאבק הגירושים ולהיפך.

אגב, למרות הסטיגמה הרווחת בחברה, לא תמיד כדאי לגבר להגיע לבית הדין הרבני ולא תמיד כדאי לאישה לפנות לבית המשפט לענייני למשפחה – הכול תלוי בנסיבות. למשל, רק בית הדין הרבני יוכל למנוע מהבעל להוציא את האישה מהבית; קוראים לפעולה הזו 'צו מדור ספציפי' והיא כדאית לנשים במקרים רבים (לעתים נדירות ניתן הצו גם לגברים).

בית הדין הרבני גם עשוי לפסוק מזונות לאישה. כלומר, הבעל יחויב בתשלום חודשי, מלבד מזונות ילדים, כדי לדאוג לרמת החיים של אשתו שהורגלה בה לפני תחילת הסכסוך. לעתים מדובר בסכומים גבוהים המשולמים לאישה מדי חודש עד שייתן לה הבעל גט.

צריך לזכור שאם יקדים הבעל את האישה בפנייה לערכאות, יוכל למנוע ממנה את הגישה לנכסים המניבים של המשפחה, כמו העסק, שלרוב הבעל משמש בו דמות מפתח (ואני כמובן עושה פה הכללה. לא כל העסקים המשפחתיים נשלטים בידי גברים, במיוחד לא בעידן שלנו). קיימת גם סכנה של הברחת נכסים על־ידי הבעל, פעולה שהאישה תתקשה למנוע אם לא תתכונן היטב ומראש ליום שאחרי תחילתו של מאבק הגירושים.

אם הבעל הוא היוזם, הוא גם יוכל ביום אחד למשוך כספים רבים מחשבונות הבנק המשותפים ולמעשה לשתק כלכלית את האישה ולהפך: אם האישה היא היוזמת הרי שגם היא תוכל למשוך כספים ולשתק כלכלית את הבעל. אומנם הכספים הללו יוחזרו בסופו של עניין, אבל עד אז יוכל השיתוק הכלכלי לפגום ביכולת להתמודד משפטית עם הליך הגירושים. ולכן אם אתם מהרהרים ברעיון הגירושים, כדאי למהר ולהתייעץ עם עורך דין משפחה מבעוד מועד על זכויותיכם ועל הטקטיקה המומלצת לכם.

מה עושים בפגישת ייעוץ עם עורך דין משפחה ?

חשוב לוודא כי יש ראיות שיוכלו לתמוך בצד שלכם בסיפור. הראיות יכולות להיות בדמות מסמכים המוכיחים קיומן של זכויות, כמו הוצאות, נכסים, יכולת השתכרות וכן הלאה. יש לדאוג לתיעוד באופן דיסקרטי וחוקי מכיוון שאלמלא הסודיות, ידע או תדע בן או בת הזוג על הכוונה להתגרש, ויתחיל בפעולות הכנה משלו או שיגיש ראשון את התביעה לגירושים. במצבי קיצון של אלימות בין בני הזוג, רצוי להצטייד בהקלטות להוכחת התנהגותו האלימה של בן הזוג, בין שמדובר באלימות פיזית ובין שמדובר באלימות מילולית. מצאנו לנכון להרחיב על גירושים שבהם מעורבת אלימות בפרק נפרד בהמשך.

והינה סיפור הממחיש את חשיבותן של הראיות. אורנה ובעלה הם דתיים מהמגזר החרדי. במרוצת השנים התברר אט־אט לאורנה כי בעלה בוגד בה ומנהל חיים כפולים. לאחר התייעצות עמי, נטלה אורנה שירות של חוקר פרטי שאימת כי בעלה מנהל מערכת יחסים ארוכה עם אישה אחרת. יתרה מכך, הוא העמיד לרשות המאהבת חנות, בכספים המשותפים של בני הזוג, כדי שתעבוד לידו. אורנה נדהמה מדבר הבגידה הכפולה וביקשה להתגרש, אולם בעלה הכחיש את הבגידה. לאור הכחשותיו, נאלצה אורנה לתבוע את בעלה לגירושים ומשעמד על סירובו להתגרש הפעילה לחץ באמצעות תביעת הכתובה.