[מומלץ] הסכם ממון לפני ואחרי נישואים

למה צריך הסכם ממון ?

בעבר, איש ואישה היו מתחתנים בגיל צעיר מאד. הורי הכלה היו מביאים נדוניה כלשהי, ואילו החתן הביא עימו את יכולתו לפרנס. לבד מזאת לא היו לחתן ולכלה נכסים כלשהם, והנכסים היחידים היו אלה שאותם צברו במשותף בימי חייהם כזוג נשוי. היום, לעומת זאת, זוגות רבים נישאים בגיל מבוגר יותר, לאחר שכבר צברו נכסים רבים. גם אלו שנישאים בגיל צעיר מביאים איתם נדוניה מכובדת הרבה יותר מבעבר. כאשר זוג נישא, הוא מעוניין לקיים את הקשר לנצח, אולם במציאות, זוגות לא מעטים מתגרשים, וכאן נוצרת בעיה – כיצד לבצע חלוקת רכוש בגירושין שהביא כל אחד מהם, ושצברו יחד.

לשם כך בדיוק עורכים הסכם ממון שמסדיר עוד לפני החתונה, את חלוקת הרכוש המדויקת במקרה של גירושין. כך יכולים בני הזוג לדעת כי גם אם יתגרשו יום אחד, זכויותיהם לא ייפגעו והם יקבלו את הכסף השייך להם. זוג שאינו חותם על הסכם ממון, יהיה כפוף, במקרה של גירושין, להסדר איזון המשאבים שנקבע בחוק יחסי ממון בין בני זוג. 

איך עורכים הסכם ממון? 

הסכם ממון נערך באופן אישי בין בני הזוג, רצוי בליווי ייעוץ של עורך דין גירושין המתמחה בתחום של הסכמי ממון. לאחר מכן יוכל ההסכם לקבל תוקף משפטי. ניתן לערוך הסכם ממון גם לאחר החתונה, כך שזוג שלא הסדיר הסכם ממון לפני החתונה עדיין יכול לעשות זאת, וכך הוא מבטיח את עצמו שלא יהיה כפוף לחוקים הסטנדרטיים בלבד. כאשר זוג עורך הסכם ממון לאחר החתונה ולאחר שיש כבר ילדים אז הוא יכול לרשום בהסכם ממון גם סעיפים הנוגעים לילדים.

יתרונות הסכם ממון

הסכם ממון חשוב במיוחד כאשר מדובר בפרק ב', אז מביא עימו כל אחד מבני הזוג נכסים רבים, שאף אמורים לעבור לילדיו מנישואיו הראשונים. ללא הסכם ממון מסודר, יכולים כספים רבים אשר היו שייכים למשפחה אחת, להגיע לידי המשפחה השנייה.

מקרים נוספים בהם חשוב הסכם ממון הוא ידועים בציבור או זוגות חד מיניים, מכיוון ועליהם לא חל חוק יחסי ממון בין בני זוג וחשוב וראוי להסדיר את העניינים הכספיים ביניהם. ישנם כמובן מקרים נוספים בהם חשוב להכין הסכם ממון כגון: במקרים של סחטנות גט, במקרים של הגנה על זכויותיהם הכספיות של הילדים ועוד. אנשים רבים חושבים כי עריכת הסכם ממון עלול לפגוע בשלום הבית, אולם ברוב המקרים ההפך הוא הנכון, ודווקא הידיעה שענייני הכסף מוסדרים יוצרת פתיחות רבה יותר בין בני הזוג.

מה לכלול בהסכם ממון

הסכם ממון חייב להיעשות בכתב ולקבל את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אלא אם כן מדובר בהסכם ממון טרום נישואין ואז ניתן לאשרו גם בפני נוטריון או רושם הנישואין ברבנות. מכיוון ומדובר בהסכם משפטי המתייחס לכל הסוגיות הממונית בין הצדדים חשוב מאד להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה שזוהי התמחותו, שכן אין מדובר בהסכם שיגרתי. ההסכם צריך לכלול, בין היתר התייחסות לגבי אופן חלוקת הזכויות הסוציאליות לרבות הפנסיה, חלוקת בית המגורים, חלוקת נכסי נדל"ן, אופן האחזקה בחברות בע"מ וניהולן, חלוקת מניות, אופציות, אומדן מוניטין אישי ועסקי, פערים בכושר השתכרות, פיצויים בין בני זוג, מזונות בן זוג, ניהול חשבונות בנק וחסכונות, חלוקת רכבים, וכן חלוקת יתר הרכוש.

הסכם ממון

הסתרת הכנסות וכספים

במשך השנים בני הזוג צוברים רכוש וכספים שבמהלך הגירושין הם נדרשים לחלק אותם. ככלל, הרכוש המשותף מתחלק באופן שווה בין בני הזוג במסגרת הליך גירושין, במקרים בהם אין הסכם ממון. ישנם כמובן מקרים חריגים ולכן צריך וחשוב לקבל ייעוץ משפטי ספציפי בהתאם לכל מקרה. בלא מעט פעמים, אחד מבני הזוג או שניהם, מקבלים עצות אחיתופל גרועות במיוחד מבעלי מקצוע אחרים לגבי האפשרות להעלמת הכנסות או משיכת כספים מחשבונות בנק פרטיים או העלמת כספים ונכסים דרך יישות משפטית אחרת כמו חברה או שותפות. פעולה מעין זו, מעבר לחוסר המוסריות שבה, תמיד מתגלה בהליך משפטי והדבר פוגע בבן הזוג שהעלים או ניסה להעלים את הכספים היות שבית המשפט מסתכל עליו בחשדנות ובחוסר אמון כי אם העלים כסף הוא לא נתפס כאמין ואי אפשר לסמוך עליו גם בתחומים אחרים.

ההמלצה שלי היא לנהוג ביושר גם אם לעיתים אתם חשים שלא נעשה עמכם צדק או שאתם מרגישים שהחלוקה לא צודקת. התנהגו בשקיפות ובאמינות, כי האמת – סופה להתגלות בכל מקרה ואז מצבכם יהיה גרוע יותר מול בן הזוג ומול המערכת המשפטית שתתייג אתכם כלא אמינים ותפגע בסיכוייכם בהמשך התהליך. התייעצו עם עורך דין מומחה לענייני משפחה שיסביר לכם את ההשלכות של המעשים העתידיים שלכם ומה עליכם לעשות על מנת להגן על עצמכם ועל הנכסים שלכם בצורה חוקית וישרה, כי אין דרך אחרת.

סיכום הנושא:

חוק יחסי ממון נועד להסדיר את מערכת היחסים הכלכליים בין בני הזוג במקרה בו הנישואין מתפרקים. בקצרה, על פי החוק, כל הנכסים אשר נצברו כחלק מחיי הנישואין יתחלקו שווה בשווה בין בני הזוג. במידה ובני הזוג חתמו על הסכם ממון באיזשהו שלב, הרי שהמוסדר בהסכם הממון הוא אשר יקבע את התוכנית הכלכלית לאחר פרידתם. בני זוג אשר מעוניינים כי במידה ויפרדו רכושם לא יתחלק על פי חוק יחסי ממון, טוב יעשו לו יערכו הסכם ממון. חשוב לזכור כי ההסכם טעון אישור בית המשפט או בית הדין באם נחתם במהלך הנישואין, ואם מדובר בהסכם שנחתם לפני הנישואין – אישור נוטריון יספיק. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם עורך דין משפחה.

עורך דין גירושין
קיבלת תביעת גירושין או החלטה להתגרש ורוצה לדעת מה לעשות עכשיו?

אולי יעניין אותך...

97% מלקוחות המשרד שלנו מעידים שהשגנו עבורם תוצאות מדהימות בזכות אסטרטגיה וניסיון רב שנים

וזה מה שכתבו עלינו בגוגל…

לא סתם קןראים לה חגית לב, כי היא פשוט נותנת את הלב והנשמה שלה ללקוחות שלה. היא נמצאת שם, תמיד זמינה כשצריך אותה, נותנת מעצמה ונלחמת בשביל לקוחותיה. אני מרגיש בטוח כשהיא מגינה עלי ומרגיש שיש לי מי שיהיה שם בשבילי כשאני צריך. עו"ד אחרת לחלוטין, כזו שעושה שם טוב למקצוע.
Roy Kuper
Roy Kuper
02:51 05 Jun 20
הפנתי אליך חברה לגבי גירושים אזרחים הסכם הורות משותפת וחלוקת רכוש.עזרת לה עם הרבה סבלנות והמחירים הוגניםתודה לךאשמח להמשיך ולהמליץ
Jenya Noname
Jenya Noname
20:18 10 May 20
אני רוצה להמליץ מכל הלב על עו"ד חגית לב, אם אתם מחפשים עו"ד מצויינת הגעתם למקום הנכון. הפנתי לעו״ד חגית לב חברה טובה שלי ראשית הציין את הזמינות שלא מובנת מאליה וכן את היעוץ האיכותי ומקצועי. החברה שלי קיבלה מידע מדויק על האפשרויות שעומדות בפניה הדברים הוסברו לה בפשטות ובצורה נעימה וברורה ללא כל מכירה של שירותים משפטיים אלא בנתינה של ידע, ערך ותועלת. תודה לך עו״ד חגית לב??
Nava Ruso
Nava Ruso
08:23 07 May 20
הפנתי אלייך חברה לייעוץ. החברה הייתה מאוד מרוצה. כשיצאה ממך הייתה רגועה, המחיר על הייעוץ היה הוגן. תודה שהיית זמינה גם בתקופה מאתגרת זו
שירן אסולין
שירן אסולין
21:42 05 May 20
היכולת של חגית להרגיע את הסובבים, לא משנה מאיזה צד של המתרס הם נמצאים, היא נדירה ומשרה הרבה ביטחון בדרך הלא פשוטה שאנו עוברים. תודה רבה לך חגית לב, כשמך כך את, מייצגת את לקוחותיך מכל הלב. את נותנת את העצה הכי נכונה גם אם פירוש הדבר שתרוויחי פחות. תודה לב
כחוקר פרטי מזה 30 שנה יצא לי לעבוד עם עורכי דין רבים. בשנים האחרונות נחשפתי לעבודתה של חגית לב והתרשמתי מהיחס והמקצועיות של הלקוחות המשותפים שלנו, כאשר יושרה והכוונה אמיתית למטרות של לקוחותיה הם אלו שמניעים אותה. תודה על מה שאת עושה.סאם
Sam Zybert
Sam Zybert
09:21 30 Apr 20
לאחר גירושים לא פשוטים אני חייב להמליץ בחום על עו"ד חגית לב!!!!בתור עצמאי ואבא לשלושה היא סייע לי לשמור על פרנסתי ועל העסק וכל זאת תוך כדיי שהיא עזרה לנו להגיע לסכום הנכון והצודק מכל הבחינות בתשלומי המזונות.מניסיון, היא מספר אחת!תודה לכם חגית ויריב על הטיפול המסור והלא מתפשר!
Guy Levi
Guy Levi
22:09 29 Feb 20
חגית הייתה ללא ספק הרבה מעבר לעורכת דין מעולה!היא הייתה שם בשבילי לאורך כל הדרך ועזרה לי לעבור את התקופה הקשה והמסובכת הזאת בחיי שנקראת תהליך גירושין.סייעה לי במלוא מובן המשמעות לצאת עם ידי על העליונה מהתהליך ושמרה על האינטרים שלי ושל משפחתי.ממליצה לכולם בחום על חגית! אל תחשבו פעמים
Michal Hirsh
Michal Hirsh
21:56 29 Feb 20
לעבור תהליך גירושין זה אף פעם לא קל, אבל בזכותך חגיתוש התהליך הזה נראה אחרת. היית לצידי שם לאורך כל הדרך, גם כשהוא לא רצה לשלם וגם שהילדים היו על הפרק. תמיד תמכת, עזרת, הרגעת וידעת איך ומה לעשות על מנת לצאת מהצרה.אין לי מילים לתאר כמה עזרת לי, החיים שלי היום נראים אחרת לגמריי ובעיקר בזכותך.סופר ממליצה על חגית! מכל הלב, אל תוותרו על הלווי שלה.
Mor Cohen
Mor Cohen
12:43 21 Feb 20
משרד עו"ד לב עזר לי המון בתביעת הגירושים שעברתי השנה, הם עשו את זה באופן מושלם, מקצועי ואישי. חגית אישית דאגה שלא ארגיש לבד באף חלק של התהליך וסייעה לי לעבור אותו בצורה הכי חזקה ועצמאית שיש.האינטרסים שלי נשמרו, המשפחה שלי עברה את זה בצורה טובה והכי חשוב הילדים שלי לא סבלו מתהליך מכוער ומגעיל שיכל להיגמר אחרת לגמרי.תודה חגית על היחס החם ועל השירות המעולה.ממליץ בחום!
Dor Rozen
Dor Rozen
12:34 21 Feb 20
הפניתי אל עו"ד חגית לב זוג שהחליט להתגרש ורצה לעשות את זה בדרך יפה ומכובדת, לשמור על בריאות נפשם של הילדים ולהשאר חברים גם אחרי הפרידה ולשלם מחיר שפוי לעו"ד. אחרי טיפולה המסור של עו"ד חגית לב התקשר הזוג לאודות לי ולפרגן למקצועיות ולמחיר ההוגן שגבתה מהם עו"הד חגית לב, הם שיבחו את היחס והכבוד לתהליך שהובילה עו"ד חגית. אשמח להמשיך ולהמליץ לכל דורש.
אילנה שניר
אילנה שניר
11:22 30 Dec 19
שינוי גודל גופנים
ניגודיות

רוצה לדעת מה הכדאיות הכלכלית שלך בגירושין?

בייחוד בתקופה של חוסר ודאות, חשוב לך לקבל ייעוץ משפטי ולהבין מה הזכויות שלך.

בשיחת ייעוץ (בווצאפ או בזום), אסביר לך מה לעשות, איך ומתי – וזה יאפשר לך, לדעת איך לקבל את המקסימום שמגיע לך.

** שיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות

רוצה לדעת מה הכדאיות הכלכלית שלך בגירושין?

בייחוד בתקופה של חוסר ודאות, חשוב לך לקבל ייעוץ משפטי ולהבין מה הזכויות שלך.

בשיחת ייעוץ (בווצאפ או בזום), אסביר לך מה לעשות, איך ומתי – וזה יאפשר לך, לדעת איך לקבל את המקסימום שמגיע לך.

** שיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות