[מומלץ] משמורת משותפת מזונות

החלטת להתגרש ויש לך שאלות לגבי משמורת משותפת מזונות ?

ברור שיש לך מה להפסיד במאבק גירושין ולא רק כסף! אתה עלול לאבד את שליטה בעסק שלך, בחופש שלך ובקשר עם הילדים אם לא תנהל את העניינים בחוכמה. עם ניסיון של 2 עשורים בהשגת הסכמי גירושין הוגנים אני אענה לך מראש על חלק גדול מהשאלות והחששות שלך ואראה לך איך להימנע מבעיות משפטיות וכלכליות. משמורת משותפת היא משמורת בה שני ההורים חולקים בזמני השהות עם הילדים באופן שווה, או כמעט שווה. לאחרונה, חל שינוי בתפיסת בית המשפט את נושא המשמורת ואת נושא המשמורת המשותפת, והחלה ההבנה כי הדבר הטוב ביותר בעבור הילד הוא להיות עם שני הוריו, עד כמה שניתן. 

בבד בבד עם שינוי התפיסה בכל הנוגע למשמורת משותפת, חלה תמורה נוספת בקרב שופטי בית המשפט, וניתן לראות שינוי בכל הנוגע לתשלום דמי המזונות על ידי האב. ניתן לראות כי בניגוד לעבר, בית המשפט מנסה לחתור לשוויון הן בתחום תשלום דמי המזונות והן בתחום המשמורת המשותפת. כפי שנראה מיד, בניגוד לעבר, יתכנו בהחלט מקרים בהם תהיה משמורת משותפת ללא מזונות. הכנסה משכר עבודה, ובנתון למכלול נסיבות המקרה. נקבע כי פרשנות זו של הדין העברי עולה בקנה אחד עם עקרון טובת הילד, שכן אין היא גוררת חיוב עודף על האב, באופן שעלול לפגוע ביכולתו הכלכלית של האחרון לספק את צרכיו של הילד בפרקי הזמן שבהם הוא שוהה במשמורתו; והיא מקדמת את השוויון בין נשים לבין גברים שכן היא אינה קובעת חיוב עודף במזונות שמוטל על אחד ההורים מחמת מינו בלבד, ומבלי להתחשב בהכנסותיו ובשיקולים נוספים הרלוונטיים לנסיבות המקרה הפרטני.

משמורת משותפת ללא מזונות ילדים

כאמור, לאור פסיקתו החדשה של בית המשפט העליון אשר מחייבת את בתי המשפט המחוזיים ואת בתי המשפט לענייני משפחה, כאשר זוג יגיש תביעה לגירושין, משמורת ומזונות, בית המשפט כעת יסתכל על שני הצדדים, על הכנסת האם כפי שמסתכל על הכנסת האב, על פוטנציאל השתכרותה, וכן מקורות עזרה ומימון נוספים אם קיימים וגובהם. רק לאחר שבית המשפט יבחן את כל הפרמטרים, יקבעו דמי המזונות, זאת בהתאם גם לזמני שהות הילדים עם האב. במצב בו הכנסות האם יהיו שוות לאב ואף יעלו עליו – יבוטלו דמי המזונות כליל. הורה אשר ניגש לפתחו של הליך גירושין ומעוניין לבדוק האם קיים סיכוי שלא יפסקו לו דמי מזונות כלל, רצוי כי יתייעץ עם עורך דין גירושין המתמחה בדיני המשפחה מאחר ומדובר בנושא מורכב והרה גורל.

משמורת על הילדים

במרבית המקרים, לשני ההורים חשוב מאד להמשיך להיות קרובים לילדיהם אחרי הגירושין, כפי שהיו לפני הגירושין. אך לרב, המציאות הינה שונה. בהיעדר נסיבות המצדיקות העדפת הורה אחד על פני ההורה השני, לרב בית המשפט יפסוק לבני הזוג משמורת משותפת, ובמצב זה ההורים יאלצו להתחלק בזמני השהות עם ילדים חצי-חצי. למרות שלעיתים הדבר מהווה חוסר נוחות, או שהדבר הינו לא לשביעות רצון הצדדים, רצוי כי בני הזוג לשעבר ילמדו להסתדר זה עם זו, ולהתחשב האחד בשני לבקשת הצד השני.

משמורת משותפת מזונות

משמורת ילדים משותפת

כשבני זוג מחליטים להתגרש, רצוי ויגיעו להסכמות ביניהם בכל הנוגע למשמורת משותפת מזונות על הילדים. באם אפשר, בטרם פניה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, מוטב לצדדים לנסות ולפנות לגישור על מנת לגבש הסכם גירושין אשר ישקף את רצונותיהם בכל הנוגע למשמורת ילדים משותפים. למרות שהליך הגישור הוא הליך המתנהל מחוץ לכתלי בית המשפט ואינו מחייב את מי מהצדדים, כדאי לפנות לעורך דין לענייני משפחה המתמחה בתחום דיני המשפחה ובעל ניסיון בתחום משמורת הילדים על מנת שייצג את האינטרסים של ההורה בהליך.

תשלום במשמורת משותפת מזונות

גובה תשלום מזונות במשמורת משותפת הינו שונה לחלוטין מגובה תשלום מזונות במשמורת חלקית או משמורת מלאה של האם. אם בעבר בכל מקרה היו נפסקים לאב דמי מזונות ילדים, ללא התחשבות במשכורת האם והכנסתה, הרי שהיום הדברים שונים לחלוטין ובית המשפט יכול לפסוק לבני הזוג משמורת משותפת ללא מזונות כלל. חשוב לזכור כי עם הזמן הלכות בית המשפט משתנות ומתקדמות, לכן רצוי לפנות לעורך דין לענייני משפחה לצורף ייעוץ והכוונה.

מזונות במשמורת משותפת

המצב המשפטי בעבר, שונה מאד מהמצב המשפטי היום. בעבר, מזונות לאב נפסקו כמעט וללא כל התחשבות בשכרו, ומעבר לכך – ללא כל התחשבות בשכר האם ובהכנסותיה. אך בתקופה האחרונה, חלו תמורות בגישת בית המשפט, בכל הנוגע לפסיקת דמי המזונות. ככלל, כיום מתפתחת מגמה בבית המשפט אשר שואפת לשוויון בין בני הזוג, הן מבחינת פסיקותיהם בנושאי משמורת והסדרי שהות, והן בעניין תשלום דמי מזונות ילדים. בתי המשפט הטיבו להבין, כי פסיקת דמי מזונות גבוהים, רק תקשה על האב ולא תשיג את המטרה. הרי על מנת שהאב יצליח לעמוד בתשלום דמי מזונות גבוהים אשר בדרך כלל נפסקים לו, יאלץ לעבוד שעות ארוכות ומרובות, כאשר שעות עבודה אלה בוודאי שיגיעו על חשבון זמנו עם ילדיו. במצב אחר, ואם האב לא יצליח לעמוד בתשלום המזונות אשר נקבע לו, גרושתו או המוסד לביטוח לאומי יכולים לפתוח כנגדו תיק הוצאה לפועל. בתיקי הוצאה לפועל אלה, הריביות גבוהות במיוחד ועל כן קיים סיכוי לא קטן כי האב לא יצליח לעמוד בחוב אשר נוצר, החוב רק יגדל ויצמח כאשר לחייב אין כל יכולת פירעון. לאחרונה, ניתן פסק דין תקדימי בבית המשפט העליון בבע”מ 919/15, אשר מחולל מהפכה של ממש בכל הנוגע לפסיקת דמי מזונות לאב.

אז איך בית המשפט העליון פסק בנושא משמורת משותפת מזונות :

“בגילאי 15-6 חבים שני ההורים באופן שווה במזונות ילדיהם מדין צדקה, תוך שהחלוקה ביניהם תקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות העומדים לרשותם, לרבות שכר עבודה, בנתון לחלוקת המשמורת הפיזית בפועל, ובשים לב למכלול נסיבות המקרה.” – במילים אחרות, עד גיל 6 על פי הדין דתי, האב חייב בתשלום מזונות ילדיו. אך מגיל 6 ועד גיל 15, מדובר במזונות מדין “צדקה”, וככאלה, יתחשבו כעת בהכנסות שני הצדדים על מנת להטיל את המזונות על שני ההורים באופן שיוויוני ככל שניתן. מאחר ומדובר במזונות מדין צדקה, הרי שאין כל מניעה כי האם גם היא תישא בנטל המזונות החודשיים, באם מסוגלת לכך מבחינה כלכלית. כך במצב בו הכנסת האם שווה לאב והילד שוהה אצל שני ההורים במשמורת משותפת מזונות, הרי שהגיוני שביותר כי דמי המזונות לרבות ההוצאות החריגות כגון ההוצאות החינוכיות ורפואיות, יתחלקו שווה בשווה בין שני ההורים. מעבר לכך, במצב בו משכורת האם עולה על האב או במקרה בו לאם הכנסה ממקור אחר (כגון דירה למשל), ומצבו הכלכלי של האב פחות ממצבה, הרי שישנו סיכוי גבוה כי בית המשפט לא יטיל על אב דמי מזונות כלל.

עולה השאלה כמה משלמים מזונות עבור ילד אחד?

משמורת משותפת מזונות על פי רוב, מזונות לילד אחד יהיו גבוהים יותר ממצב בו ישנם מספר ילדים. מזונות מינימום שנקבעו בפסיקה מיוחסים בדרך כלל למצבים בהם אנשים משתכרים ברמות שכר נמוכות והמינימום שנקבע עומד על סך של כ- 1250 ₪, הסך האמור נקבע לפני מספר שנים, ישנם שופטים המצמידים את הסכום הזה להיום. מעבר לדמי המזונות נקבעים בהסכם גירושין גם דמי המדור כאשר הרכיב של דמי המדור לילד אחד הינו שליש מתשלום שכר הדירה או המשכנתא והוצאות אחזקת הבית כמו חשמל, מים וארנונה. בפועל יש שופטים שאינם נצמדים לנוסחת השליש וקובעים סכום נמוך יותר. מעבר לדמי המזונות והמדור נהוג לפסוק כי ההורים ישתתפו באופן שווה בהוצאות רפואיות שאינן ממומנות ע”י קופת החולים, טיפולים, רפואת שיניים וכן הוצאות חינוכיות כגון: חוגים, קייטנות, שיעורי עזר, אגרות חינוך וכדומה.

משמורת משותפת

תביעת מזונות לקבלת הסכם מזונות

לעיתים, זוג הורים עורכים הסכם גירושין ולאחר מכן בחלוף השנים הם יוצרים הסדר חדש בנוגע למזונות הילדים וקיימת חובה אבסולוטית לאשר הסכם כזה על מנת שיקבל תוקף משפטי. בהסכם המזונות מומלץ להתייחס לרכיבים הכלולים בסכום המזונות, כגון: שכר דירה ואחזקת הבית, ביגוד והנעלה, כלכלת הילד, קופ”ח, תרופות, הגיינה, ימי הולדת, חוגים, קייטנות, חינוך, ועוד רכיבים נוספים. ככל ויפורטו הרכיבים כך תקטן האפשרות לחיכוכים בעתיד בנושא זה.

פסיקה בתביעת מזונות

כאשר בני זוג, שיש להם ילדים משותפים, מתגרשים, בין השאר הם דנים גם בסכומי המזונות אותם ישלם האב לילדיו. על האב ישנה חובה הלכתית ומשפטית לפרנס את ילדיו, ולכן כאשר ההורים מתגרשים, והאם היא המשמורנית של הילדים ולאב נקבעו הסדרי שהות עמם, עליו לשלם לאם הילדים סכום כלשהו שנועד לכלכלתם. ישנם מקרים שבהם נקבע בתחילה סכום כסף כלשהו למזונות, אולם כעבור תקופה, אחד מן הצדדים מעוניין להגדיל את גובה המזונות או לחילופין להקטין אותם, מסיבות שונות.

הגדלה או הקטנה תשלום בתביעת מזונות

במצב כזה, ניתן להגיש תביעה להגדלה או הקטנה של המזונות. את התביעה יכולים להגיש שני הצדדים – הן האב המשלם והן האם המקבלת, ובמקרים רבים אף הילדים עצמם (בד”כ באמצעות אמם). כאשר מוגשת תביעה להגדלה או הקטנה של המזונות, ידון בה בית המשפט ויחליט האם התביעה מוצדקת אם לאו.

איך מגישים תביעת מזונות?

תביעת מזונות להגדלה או הקטנת מזונות ניתן להגיש לבית המשפט בכל שלב שהוא. אולם, כדי שתביעה שכזו תתקבל, יש להוכיח שינוי מהותי בנסיבות, אשר גורם לצורך בשינוי בסכום מזונות. שינוי מהותי כזה יכול להיות, לדוגמא, מצב רפואי חריג של הילד, המחייב סכומי כסף גדולים יותר לטיפול בו, מצב רפואי חריג או פיטורין של האם, שגורמים לכך שאינה יכולה לכלכל את הילד, או לחילופין מצב רפואי או פיטורין של האב, שגורמים לכך שאינו יכול לעמוד בתשלום המזונות, ילדים מנישואין שניים של אחד ההורים (בהצטרף לנסיבות נוספות), וכדומה.

עורך דין גירושין
קיבלת תביעת גירושין או החלטה להתגרש ורוצה לדעת מה לעשות עכשיו?

אולי יעניין אותך...

97% מלקוחות המשרד שלנו מעידים שהשגנו עבורם תוצאות מדהימות בזכות אסטרטגיה וניסיון רב שנים

וזה מה שכתבו עלינו בגוגל…

לא סתם קןראים לה חגית לב, כי היא פשוט נותנת את הלב והנשמה שלה ללקוחות שלה. היא נמצאת שם, תמיד זמינה כשצריך אותה, נותנת מעצמה ונלחמת בשביל לקוחותיה. אני מרגיש בטוח כשהיא מגינה עלי ומרגיש שיש לי מי שיהיה שם בשבילי כשאני צריך. עו"ד אחרת לחלוטין, כזו שעושה שם טוב למקצוע.
Roy Kuper
Roy Kuper
02:51 05 Jun 20
הפנתי אליך חברה לגבי גירושים אזרחים הסכם הורות משותפת וחלוקת רכוש.עזרת לה עם הרבה סבלנות והמחירים הוגניםתודה לךאשמח להמשיך ולהמליץ
Jenya Noname
Jenya Noname
20:18 10 May 20
אני רוצה להמליץ מכל הלב על עו"ד חגית לב, אם אתם מחפשים עו"ד מצויינת הגעתם למקום הנכון. הפנתי לעו״ד חגית לב חברה טובה שלי ראשית הציין את הזמינות שלא מובנת מאליה וכן את היעוץ האיכותי ומקצועי. החברה שלי קיבלה מידע מדויק על האפשרויות שעומדות בפניה הדברים הוסברו לה בפשטות ובצורה נעימה וברורה ללא כל מכירה של שירותים משפטיים אלא בנתינה של ידע, ערך ותועלת. תודה לך עו״ד חגית לב??
Nava Ruso
Nava Ruso
08:23 07 May 20
הפנתי אלייך חברה לייעוץ. החברה הייתה מאוד מרוצה. כשיצאה ממך הייתה רגועה, המחיר על הייעוץ היה הוגן. תודה שהיית זמינה גם בתקופה מאתגרת זו
שירן אסולין
שירן אסולין
21:42 05 May 20
היכולת של חגית להרגיע את הסובבים, לא משנה מאיזה צד של המתרס הם נמצאים, היא נדירה ומשרה הרבה ביטחון בדרך הלא פשוטה שאנו עוברים. תודה רבה לך חגית לב, כשמך כך את, מייצגת את לקוחותיך מכל הלב. את נותנת את העצה הכי נכונה גם אם פירוש הדבר שתרוויחי פחות. תודה לב
כחוקר פרטי מזה 30 שנה יצא לי לעבוד עם עורכי דין רבים. בשנים האחרונות נחשפתי לעבודתה של חגית לב והתרשמתי מהיחס והמקצועיות של הלקוחות המשותפים שלנו, כאשר יושרה והכוונה אמיתית למטרות של לקוחותיה הם אלו שמניעים אותה. תודה על מה שאת עושה.סאם
Sam Zybert
Sam Zybert
09:21 30 Apr 20
לאחר גירושים לא פשוטים אני חייב להמליץ בחום על עו"ד חגית לב!!!!בתור עצמאי ואבא לשלושה היא סייע לי לשמור על פרנסתי ועל העסק וכל זאת תוך כדיי שהיא עזרה לנו להגיע לסכום הנכון והצודק מכל הבחינות בתשלומי המזונות.מניסיון, היא מספר אחת!תודה לכם חגית ויריב על הטיפול המסור והלא מתפשר!
Guy Levi
Guy Levi
22:09 29 Feb 20
חגית הייתה ללא ספק הרבה מעבר לעורכת דין מעולה!היא הייתה שם בשבילי לאורך כל הדרך ועזרה לי לעבור את התקופה הקשה והמסובכת הזאת בחיי שנקראת תהליך גירושין.סייעה לי במלוא מובן המשמעות לצאת עם ידי על העליונה מהתהליך ושמרה על האינטרים שלי ושל משפחתי.ממליצה לכולם בחום על חגית! אל תחשבו פעמים
Michal Hirsh
Michal Hirsh
21:56 29 Feb 20
לעבור תהליך גירושין זה אף פעם לא קל, אבל בזכותך חגיתוש התהליך הזה נראה אחרת. היית לצידי שם לאורך כל הדרך, גם כשהוא לא רצה לשלם וגם שהילדים היו על הפרק. תמיד תמכת, עזרת, הרגעת וידעת איך ומה לעשות על מנת לצאת מהצרה.אין לי מילים לתאר כמה עזרת לי, החיים שלי היום נראים אחרת לגמריי ובעיקר בזכותך.סופר ממליצה על חגית! מכל הלב, אל תוותרו על הלווי שלה.
Mor Cohen
Mor Cohen
12:43 21 Feb 20
משרד עו"ד לב עזר לי המון בתביעת הגירושים שעברתי השנה, הם עשו את זה באופן מושלם, מקצועי ואישי. חגית אישית דאגה שלא ארגיש לבד באף חלק של התהליך וסייעה לי לעבור אותו בצורה הכי חזקה ועצמאית שיש.האינטרסים שלי נשמרו, המשפחה שלי עברה את זה בצורה טובה והכי חשוב הילדים שלי לא סבלו מתהליך מכוער ומגעיל שיכל להיגמר אחרת לגמרי.תודה חגית על היחס החם ועל השירות המעולה.ממליץ בחום!
Dor Rozen
Dor Rozen
12:34 21 Feb 20
הפניתי אל עו"ד חגית לב זוג שהחליט להתגרש ורצה לעשות את זה בדרך יפה ומכובדת, לשמור על בריאות נפשם של הילדים ולהשאר חברים גם אחרי הפרידה ולשלם מחיר שפוי לעו"ד. אחרי טיפולה המסור של עו"ד חגית לב התקשר הזוג לאודות לי ולפרגן למקצועיות ולמחיר ההוגן שגבתה מהם עו"הד חגית לב, הם שיבחו את היחס והכבוד לתהליך שהובילה עו"ד חגית. אשמח להמשיך ולהמליץ לכל דורש.
אילנה שניר
אילנה שניר
11:22 30 Dec 19
שינוי גודל גופנים
ניגודיות

בדיקת כדאיות כלכלית לגירושים שלך, כבר עשית?

בסופה של פגישה מקיפה 
תדע כמה מזונות ישולמו
תבין איך מתחלקת הפנסיה שלך
מה לעשות כדי להישאר עם הבית

כשניפגש, נתכנן צעדים כלכליים מוקדמים, שיאפשרו לך לקבל את המקסימום שמגיע לך

** שיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות

יש לך שאלות ופחדים
לגבי הליך גירושים?

* דיסקרטיות מלאה ומוחלטת