fbpx

שליטה מלאה ברכוש והכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך

חותם אמינות דן וברדסטריט של עורכתדין לעינייני משפחה חגית לב

שליטה מלאה ברכוש ובכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך

חותם אמינות דן וברדסטריט של עורכתדין לעינייני משפחה חגית לב

לתאום פגישת ייעוץ אישית

משמורת משותפת מזונות

תוכן עניינים

אם הגעת לכאן זה אומר שאתה רוצה לדעת איך מתנהלת
משמורת משותפת מזונות,
 נכון ?

לכל פעולה או אמירה שלך מעכשיו יש השפעה על התוצאה שתשיג.

אם אתה רוצה לדעת מה עליך לעשות כדי לקבל את
המקסימום שמגיע לך בגירושים
אז הגעת למקום הנכון עבורך!

 

ברור שיש לך מה להפסיד במאבק גירושין ולא רק כסף! אתה עלול לאבד את שליטה בעסק שלך, בחופש שלך ובקשר עם הילדים אם לא תנהל את העניינים בחוכמה.

ניסיון של 2 עשורים בהשגת הסכמי גירושין הוגנים אני אענה לך מראש על חלק גדול מהשאלות והחששות שלך ואראה לך איך להימנע מבעיות משפטיות וכלכליות.

משמורת משותפת היא משמורת בה שני ההורים חולקים בזמני השהות עם הילדים באופן שווה, או כמעט שווה. לאחרונה, חל שינוי בתפיסת בית המשפט את נושא המשמורת ואת נושא המשמורת המשותפת, והחלה ההבנה כי הדבר הטוב ביותר בעבור הילד הוא להיות עם שני הוריו, עד כמה שניתן

בבד בבד עם שינוי התפיסה בכל הנוגע למשמורת משותפת, חלה תמורה נוספת בקרב שופטי בית המשפט, וניתן לראות שינוי בכל הנוגע לתשלום דמי המזונות על ידי האב.

ניתן לראות כי בניגוד לעבר, בית המשפט מנסה לחתור לשוויון הן בתחום תשלום דמי המזונות והן בתחום המשמורת המשותפת.

כפי שנראה מיד, בניגוד לעבר, יתכנו בהחלט מקרים בהם תהיה משמורת משותפת ללא מזונות.

הכנסה משכר עבודה, ובנתון למכלול נסיבות המקרה.

חלוקת זמני שהיה | עו"ד חגית לב

נקבע כי פרשנות זו של הדין העברי עולה בקנה אחד עם עקרון טובת הילד, שכן אין היא גוררת חיוב עודף על האב, באופן שעלול לפגוע ביכולתו הכלכלית של האחרון לספק את צרכיו של הילד בפרקי הזמן שבהם הוא שוהה במשמורתו, והיא מקדמת את השוויון בין נשים לבין גברים שכן היא אינה קובעת חיוב עודף במזונות שמוטל על אחד ההורים מחמת מינו בלבד, ומבלי להתחשב בהכנסותיו ובשיקולים נוספים הרלוונטיים לנסיבות המקרה הפרטני.

משמורת משותפת ללא מזונות ילדים


כאמור, לאור פסיקתו החדשה של בית המשפט העליון אשר מחייבת את בתי המשפט המחוזיים ואת בתי המשפט לענייני משפחה, כאשר זוג יגיש תביעה לגירושין, משמורת ומזונות, בית המשפט כעת יסתכל על שני הצדדים, על הכנסת האם כפי שמסתכל על הכנסת האב, על פוטנציאל השתכרותה, וכן מקורות עזרה ומימון נוספים אם קיימים וגובהם.

רק לאחר שבית המשפט יבחן את כל הפרמטרים, יקבעו דמי המזונות, זאת בהתאם גם לזמני שהות הילדים עם האב.

במצב בו הכנסות האם יהיו שוות לאב ואף יעלו עליו – יבוטלו דמי המזונות כליל. הורה אשר ניגש לפתחו של הליך גירושין ומעוניין לבדוק האם קיים סיכוי שלא יפסקו לו דמי מזונות כלל, רצוי כי יתייעץ עם עורך דין גירושין המתמחה בדיני המשפחה מאחר ומדובר בנושא מורכב והרה גורל.

משמורת על הילדים


במרבית המקרים, לשני ההורים חשוב מאד להמשיך להיות קרובים לילדיהם אחרי הגירושין, כפי שהיו לפני הגירושין.

אך לרב, המציאות הינה שונה. בהיעדר נסיבות המצדיקות העדפת הורה אחד על פני ההורה השני, לרב בית המשפט יפסוק לבני הזוג משמורת משותפת, ובמצב זה ההורים יאלצו להתחלק בזמני השהות עם ילדים חצי-חצי.

מתי כדאי משמורת משותפת מזונות

למרות שלעיתים הדבר מהווה חוסר נוחות, או שהדבר הינו לא לשביעות רצון הצדדים, רצוי כי בני הזוג לשעבר ילמדו להסתדר זה עם זו, ולהתחשב האחד בשני לבקשת הצד השני.


משמורת ילדים משותפת


כשבני זוג מחליטים להתגרש, רצוי ויגיעו להסכמות ביניהם בכל הנוגע למשמורת משותפת מזונות על הילדים.

באם אפשר, בטרם פניה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, מוטב לצדדים לנסות ולפנות לגישור על מנת לגבש הסכם גירושין אשר ישקף את רצונותיהם בכל הנוגע למשמורת ילדים משותפים.

למרות שהליך הגישור הוא הליך המתנהל מחוץ לכותלי בית המשפט ואינו מחייב את מי מהצדדים, כדאי לפנות לעורך דין לענייני משפחה המתמחה בתחום דיני המשפחה ובעל ניסיון בתחום משמורת הילדים על מנת שייצג את האינטרסים של ההורה בהליך.

תשלום במשמורת משותפת מזונות


גובה תשלום מזונות במשמורת משותפת הינו שונה לחלוטין מגובה תשלום מזונות במשמורת חלקית או משמורת מלאה של האם. אם בעבר בכל מקרה היו נפסקים לאב דמי מזונות ילדים, ללא התחשבות במשכורת האם והכנסתה, הרי שהיום הדברים שונים לחלוטין ובית המשפט יכול לפסוק לבני הזוג משמורת משותפת ללא מזונות כלל.

חשוב לזכור כי עם הזמן הלכות בית המשפט משתנות ומתקדמות, לכן רצוי לפנות לעורך דין לענייני משפחה לצורף ייעוץ והכוונה.


מזונות במשמורת משותפת


המצב המשפטי בעבר, שונה מאד מהמצב המשפטי היום. בעבר, מזונות לאב נפסקו כמעט וללא כל התחשבות בשכרו, ומעבר לכך – ללא כל התחשבות בשכר האם ובהכנסותיה. אך בתקופה האחרונה, חלו תמורות בגישת בית המשפט, בכל הנוגע לפסיקת דמי המזונות.

ככלל, כיום מתפתחת מגמה בבית המשפט אשר שואפת לשוויון בין בני הזוג, הן מבחינת פסיקותיהם בנושאי משמורת והסדרי שהות, והן בעניין תשלום דמי מזונות ילדים.

בתי המשפט הטיבו להבין, כי פסיקת דמי מזונות גבוהים, רק תקשה על האב ולא תשיג את המטרה. הרי על מנת שהאב יצליח לעמוד בתשלום דמי מזונות גבוהים אשר בדרך כלל נפסקים לו, יאלץ לעבוד שעות ארוכות ומרובות, כאשר שעות עבודה אלה בוודאי שיגיעו על חשבון זמנו עם ילדיו.

במצב אחר, ואם האב לא יצליח לעמוד בתשלום המזונות אשר נקבע לו, גרושתו או המוסד לביטוח לאומי יכולים לפתוח כנגדו תיק הוצאה לפועל.

בתיקי הוצאה לפועל אלה, הריביות גבוהות במיוחד ועל כן קיים סיכוי לא קטן כי האב לא יצליח לעמוד בחוב אשר נוצר, החוב רק יגדל ויצמח כאשר לחייב אין כל יכולת פירעון.

לאחרונה, ניתן פסק דין תקדימי בבית המשפט העליון בבע”מ 919/15, אשר מחולל מהפכה של ממש בכל הנוגע לפסיקת דמי מזונות לאב.

פסיקה של העליון בנושא משמורת משותפת מזונות 


“בגילאי 15-6 חבים שני ההורים באופן שווה במזונות ילדיהם מדין צדקה, תוך שהחלוקה ביניהם תקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות העומדים לרשותם, לרבות שכר עבודה, בנתון לחלוקת המשמורת הפיזית בפועל, ובשים לב למכלול נסיבות המקרה.”

במילים אחרות, עד גיל 6 על פי הדין דתי, האב חייב בתשלום מזונות ילדיו. אך מגיל 6 ועד גיל 15, מדובר במזונות מדין “צדקה”, וככאלה, יתחשבו כעת בהכנסות שני הצדדים על מנת להטיל את המזונות על שני ההורים באופן שיוויוני ככל שניתן.

מאחר ומדובר במזונות מדין צדקה, הרי שאין כל מניעה כי האם גם היא תישא בנטל המזונות החודשיים, באם מסוגלת לכך מבחינה כלכלית.

כך במצב בו הכנסת האם שווה לאב והילד שוהה אצל שני ההורים במשמורת משותפת מזונות, הרי שהגיוני שביותר כי דמי המזונות לרבות ההוצאות החריגות כגון ההוצאות החינוכיות ורפואיות, יתחלקו שווה בשווה בין שני ההורים.

מעבר לכך, במצב בו משכורת האם עולה על האב או במקרה בו לאם הכנסה ממקור אחר (כגון דירה למשל), ומצבו הכלכלי של האב פחות ממצבה, הרי שישנו סיכוי גבוה כי בית המשפט לא יטיל על אב דמי מזונות כלל.


כמה משלמים מזונות עבור ילד אחד ?


משמורת משותפת מזונות על פי רוב, מזונות לילד אחד יהיו גבוהים יותר ממצב בו ישנם מספר ילדים.

מזונות מינימום שנקבעו בפסיקה מיוחסים בדרך כלל למצבים בהם אנשים משתכרים ברמות שכר נמוכות והמינימום שנקבע עומד על סך של כ- 1250 ₪, הסך האמור נקבע לפני מספר שנים, ישנם שופטים המצמידים את הסכום הזה להיום.

מעבר לדמי המזונות נקבעים בהסכם גירושין גם דמי המדור כאשר הרכיב של דמי המדור לילד אחד הינו שליש מתשלום שכר הדירה או המשכנתא והוצאות אחזקת הבית כמו חשמל, מים וארנונה.

בפועל יש שופטים שאינם נצמדים לנוסחת השליש וקובעים סכום נמוך יותר.

מעבר לדמי המזונות והמדור נהוג לפסוק כי ההורים ישתתפו באופן שווה בהוצאות רפואיות שאינן ממומנות ע”י קופת החולים, טיפולים, רפואת שיניים וכן הוצאות חינוכיות כגון: חוגים, קייטנות, שיעורי עזר, אגרות חינוך וכדומה.

תנאים של משמורת משותפת

תביעת מזונות לקבלת הסכם מזונות


לעיתים, זוג הורים עורכים הסכם גירושין ולאחר מכן בחלוף השנים הם יוצרים הסדר חדש בנוגע למזונות הילדים וקיימת חובה אבסולוטית לאשר הסכם כזה על מנת שיקבל תוקף משפטי.

בהסכם המזונות מומלץ להתייחס לרכיבים הכלולים בסכום המזונות, כגון: שכר דירה ואחזקת הבית, ביגוד והנעלה, כלכלת הילד, קופ”ח, תרופות, הגיינה, ימי הולדת, חוגים, קייטנות, חינוך, ועוד רכיבים נוספים.

ככל ויפורטו הרכיבים כך תקטן האפשרות לחיכוכים בעתיד בנושא זה.

כאשר בני זוג, שיש להם ילדים משותפים, מתגרשים, בין השאר הם דנים גם בסכומי המזונות אותם ישלם האב לילדיו.

על האב ישנה חובה הלכתית ומשפטית לפרנס את ילדיו, ולכן כאשר ההורים מתגרשים, והאם היא המשמורנית של הילדים ולאב נקבעו הסדרי שהות עמם, עליו לשלם לאם הילדים סכום כלשהו שנועד לכלכלתם.

ישנם מקרים שבהם נקבע בתחילה סכום כסף כלשהו למזונות, אולם כעבור תקופה, אחד מן הצדדים מעוניין להגדיל את גובה המזונות או לחילופין להקטין אותם, מסיבות שונות.

הגדלה או הקטנה תשלום בתביעת מזונות


במצב כזה, ניתן להגיש תביעה להגדלה או הקטנה של המזונות. את התביעה יכולים להגיש שני הצדדים – הן האב המשלם והן האם המקבלת, ובמקרים רבים אף הילדים עצמם (בד”כ באמצעות אמם).

כאשר מוגשת תביעה להגדלה או הקטנה של המזונות, ידון בה בית המשפט ויחליט האם התביעה מוצדקת אם לאו.

איך מגישים תביעת מזונות?


תביעת מזונות להגדלה או הקטנת מזונות ניתן להגיש לבית המשפט בכל שלב שהוא.

אולם, כדי שתביעה שכזו תתקבל, יש להוכיח שינוי מהותי בנסיבות, אשר גורם לצורך בשינוי בסכום מזונות.

שינוי מהותי כזה יכול להיות, לדוגמא, מצב רפואי חריג של הילד, המחייב סכומי כסף גדולים יותר לטיפול בו, מצב רפואי חריג או פיטורין של האם, שגורמים לכך שאינה יכולה לכלכל את הילד, או לחילופין מצב רפואי או פיטורין של האב, שגורמים לכך שאינו יכול לעמוד בתשלום המזונות, ילדים מנישואין שניים של אחד ההורים (בהצטרף לנסיבות נוספות), וכדומה.

רוצה לקבל את המקסימום שמגיע לך?

מלא את הטופס מתחת לסרטון

וקבל גישה לסרטון הדרכה

שיראה לך  איך לקבל את המקסימום

שמגיע לך בהסכם גירושים

הרשמה להדרכה לתהליך גירושין | עו"ד חגית לב

ת:  כן, כל עוד הילדים הנם מעל גיל 6. על פי בפסיקה של בית משפט העליון 919/15, עד גיל 6 נושא האב לבדו בחובת מזונות הילדים ואילו מגיל 6 ואילך, בעת משמורת משותפת, חולקים ההורים חובה זו בהתאם לרמת הכנסותיהם והיקף זמני השהות.
מידע חשוב נוסף נמצא עבורך באתר.

ת: כן, אלא אם בית המשפט לענייני משפחה ביטל את חיוב המזונות בשל מצב כלכלי דומה של ההורים אשר אינו מצריך העברת תשלום באופן קבוע מהורה אחד למשנהו.
התשובה המפורטת נמצאת באתר.

ת: ככלל, כאשר ההורים משתכרים שכר זהה או דומה, לא יהיה תשלום מזונות. כל הורה יישא בהוצאות השוטפות של הילדים כאשר הם עמו והם יחלקו רק בהוצאות חריגות.
כתבתי בהרחבה על כך במאמר, כנס עכשיו!

ת: בעת הסכמה בין ההורים, בית המשפט/בית הדין יאשר לרוב את ההסדר. במקרה של מחלוקת, הדבר תלוי בנסיבות העניין ובין היתר בשאלה מהם גילאי הילדים ומהי רמת המסוגלות ההורית.
מידע חשוב נוסף נמצא עבורך באתר.

גירושין  זה מסובך….  

אך ההיבט הכלכלי הוא דבר אחד שאינך צריך לדאוג לגביו.

אני עורכת דין גירושין ומשפחה בעלת ניסיון רב ורקורד הצלחה מוכח.

תקבל את המקסימום שמגיע לך

Call Now Button