רוצה להתגרש

לרוב, ההחלטה להתגרש ולסיים את הנישואין הקצרים או הארוכים של בני הזוג, אינה “נופלת” כרעם ביום בהיר. אותה החלטה היא תוצאה של רצף של אירועים אשר קרו במערכת היחסים בין השניים וההבנה של בן זוג אחד – כי אין הוא מוכן יותר להמשיך ביחסים או לנסות ולתקנם.

לעיתים ההבנה כי בן הזוג רוצה להתגרש, יכולה “ליפול” לאחר אין ספור ניסיונות לשקם את מערכת הנישואין ולעיתים ההבנה מגיעה לפני שבני הזוג ניסו לשקם את הנישואין, כשבן זוג אחד מבין כי אין בו כל רצון לנסות ולשפר את המצב. כאשר אותה החלטה להתגרש נופלת, הדרך לאותם גירושין בפועל – יכולה להיות ארוכה ורצופת מכשולים. 

השאלות הן רבות, קצרות וארוכות, טכניות ומהותיות. לפעמים השאלות הן רגשיות וקשות שאפילו בעל מקצוע יתקשה לענות עליהם. רבים העומדים בפני הליך גירושין שואלים את עצמם כיצד חייהם יראו לאחר הגירושין, האם אי פעם ימצאו בן זוג נוסף ואיך הקשר שלהם עם הילדים יראה מעתה ואילך? יש שאלות עליהם קשה לענות, אבל יש שאלות שעם הכוונה וייעוץ נכון מבעל מקצוע ההליך יכול להיות מעט יותר קל. חשוב לפנות לעורך דין העוסק בתחום דיני המשפחה ובתחום הגירושין בפרט. רק עורך דין העוסק בתחום הגירושין כ-10-15 שנים, הוא בעל ניסיון וידע ויוכל להוביל את הליך הגירושין לתוצאות הטובות ביותר בעבור הלקוח שלו. תחום הגירושין הוא תחום מורכב וברב המקרים דברים רבים וחשובים עומדים על הפרק, בין אם ילדים קטנים או כסף וממון אשר נצבר לאורך השנים בעמל רב.

איך בוחרים עורך דין לענייני גירושין

הליך של גירושין הינו הליך מורכב שעשוי להיות כואב מאוד, מאחר והוא מלווה בלא מעט לבטים ויש בו רגשות מעורבים. בעיתות משבר וחוסר ודאות במערכת המשפחתית, כדאי לקבוע פגישת ייעוץ אצל עורך דין לדיני משפחה, גם אם גירושין הם רק אופציה רחוקה. יש מקרים בהם הכוונה נכונה יכולה להוריד את מפלס החרדות ולהרגיע את החששות. לכן, בטרם תגשו להליך של גירושין, כדאי מאוד לוודא שאכן עשיתם כל שביכולתכם על מנת לשקם את מערכת הנישואין ולשמור על התא המשפחתי, בין אם בדרך של טיפול זוגי ובין אם באמצעות לקיחת פסק זמן בכדי לשקול את הדברים מחדש. אם הגעתם להחלטה שגירושין הוא המוצא היחיד, רצוי מאוד שתשקלו את צעדיכם, תוך בחינת מכלול הנסיבות שהביאו אתכם למצב זה, כדי להגיע לדרך היעילה והנכונה ביותר לבניית אסטרטגיית גירושין.

ישנן שתי דרכים עיקריות לפנות להליך של גירושין, התנצחות או פשרנות. אין דרך אחת, יש הדרך המתאימה לכם. כל מקרה לגופו וכל תהליך הוא אינדיבידואלי. אך בדרך כלל, רצוי לבחור בדרך השנייה. היא בדרך כלל קלה יותר ומהירה יותר.
כדאי לקחת בחשבון שפניה לערכאות משפטיות יקרה, ארוכה ומעייפת. הסדר גירושין הוא פשוט יותר, ומותיר את הנפשות מעורבות פחות פגועות נפשית ופחות פגועות כלכלית. אין מנצחים בגירושין, אך אפשר לצמצמם נזקים.

בכל מקרה חשוב לפנות לעורך דין מומחה בגירושין

עורך הדין יוכל לסייע ולייעץ לכם על הליך גירושין מתאים לכם בהתחשב במכלול הנסיבות שהביאו אתכם לפנות אליו. חשוב לשמוע דעות של עורכי דין שונים, ולהתוודע לחשיבה אסטרטגית שלהם. אל חששו להתייעץ עם כמה עורכי דין, עד שתגיעו אל המתאים לכם. חוזה גירושין לא מאוזן, שמקפח בצורה ברורה את אחד מבני הזוג, עלול להתבטל על ידי הערכאות משפטיות בישראל. לפיכך, הקפידו לבחור בעורך דין נבון ומיומן, שינסח בשבילכם חוזה גירושין הוגן ומקצועי, שיסיר דאגה מלבכם באשר לכל מחלוקת עתידית.

הסכם גירושין בסיסי מתייחס לתקופה שלפני מתן הגט ולתקופה שאחריו. באשר לתקופה שלפני מתן הגט, הסכם גירושין יקבע איך יחולק הרכוש בין שני בני הזוג, מה גובה המזונות שישולמו לאישה ולילדים (בהנחה, כמובן, שהאישה היא זו שזוכה במשמורת על הילדים), ומהם הסדרי ראיית הילדים בתקופה שעד כניסת הגט לתוקף. באשר לתקופה שאחרי אישור הגט, הסכם הגירושין יכלול מידע אודות שיעור המזונות לילדים, שיעור השתתפות בני הזוג בהוצאות שונות, נושאים הנוגעים לחינוך הילדים, נושאים הקשורים להסדרי השהות העתידיים של הילדים, חלוקת הכנסות מנכסים מניבים של בני הזוג, וכן הלאה.

מלבד הנושאים המהותיים שקיימים בכל הסכם גירושין, מומלץ בחום לכלול במסגרת הסכם הגירושין נושאים שונים, עליהם עשויה להתעורר מחלוקת עתידית. בסופו של דבר, כל מקרה הוא ייחודי, ולכל זוג הנושאים הבוערים שלו. לכן, השתדלו לכלול בהסכם הגירושין כל נושא עליו אתם צופים שתתעורר מחלוקת עתידית, גם אם מדובר בנושא זניח לכאורה.