זכויות הגבר במשפחה

תומר פנה אליי ושאל בכלליות מהן זכויות הגבר בהליך גירושין. לאחר מכן הוא סיפר על אודות מעלליה של רוני אשתו, ואמר שהשהות בביתו היא בלתי נסבלת והוא מעוניין לעזוב א לפני הסכם הגירושין. הסברתי לו כי עצם עזיבתו את הבית לא תפגע בזכות הרכושית שלו, שכן זכויותיו בדירה לא ישתנו אם יבחר לעזוב. לשאלתו מהן זכויות האישה בהליך הגירושין, עניתי כי באופן כללי אשתו זכאית למחצית מהרכוש אשר נצבר מתחילת הנישואין, וכמובן למשמורת משותפת עם ילדיה. כמו כן הסברתי לו על תשלום מזונות קבוע וההלכות החדשות אשר ניתנו בבית המשפט לאחרונה.

אז איך שומרים על זכויות הגבר בגירושין

תומר הרגיש רגוע יותר והחליט לדבר עם רוני על הנושא. כאשר הוא פנה לרוני, היא כבר ידעה במה מדובר והשתדלה להתחשב ברצונותיו. הוא אמר לה כי הוא מעוניין לעזוב את הבית מיד, ומתעתד להגיש תביעה לגירושין בהקדם האפשרי, וכי עם כל הרצון הטוב הוא לא מעוניין לשהות עמה תחת אותה קורת גג, שכן היא פגעה בו במעשיה מאוד. רוני הבינה את תחושותיו של תומר ושניהם החליטו כי מוטב לו לא יתגוששו בבית המשפט וינסו להגיע להסכם גירושין ראוי אשר יכבד את רצונות שניהם.

בני הזוג החליטו לשכור עורך דין אשר ייצג אותם בהליך הגישור. הם הבינו כי תהליך הגירושין כואב מדי ורגיש מדי כדי לעבור אותו לבד, ללא ייצוג. הם פנו לגישור, ומפגישה לפגישה ניסו להגיע להסכם גירושין אשר יספק את שניהם. שני נושאים עיקריים עמדו על הפרק: חלוקת הדירה והסדרי הראייה. בעניין המשמורת, החליטו רוני ותומר כי מוטב לילדים ששני ההורים יהיו נוכחים בחייהם, ועל כן החליטו על משמורת משותפת. תומר מצדו אמר כי אם המשמורת משותפת –  אין הוא צריך לשלם מזונות כלל, אבל רוני לא הסכימה. היא חששה להתחיל בחיים חדשים ללא עזרתו הכלכלית של תומר. כאשר שוחחו על חלוקת הדירה, רוני הסבירה לתומר שלה ולילדים אין איפה לגור, והיא לא תוכל לעמוד כלכלית בדמי השכירות. לאחר כמה פגישות שהובילו למבוי סתום, החליטו השניים כי הדירה תישאר בידי רוני, ותומר יוותר על חלקו, אך בכך היא מוותרת על מזונות הילדים. רוני הסכימה, והשניים חתמו על הסכם גירושין. עם הסכם הגירושין הם פנו לבית המשפט אשר נתן לו תוקף של פסק דין.

במקרה זה בני הזוג הבינו כי מלחמות בבית המשפט לא יקדמו אותם, ומוטב להם ולילדיהם המשותפים להגיע להבנות ויחתמו על הסכם גירושין אשר ישקף את כל המחלוקות ביניהם.

תהליך הייצוג המשפטי, כפי שאנו מכירים אותו כיום, מחייב בניית אסטרטגיה לגירושים למקרה הייחודי במקום לפעול על־פי תבניות קבועות מראש. לאחרונה זוהתה בתחום הטיפול המשפטי גישה חדשה ומהפכנית: טיפול משפטי בהתאמה אישית.

מדובר בשיטה השונה מכל מה שהכרנו עד כה ומטרתה לבחון את המקרה לפרטי פרטים ולהתאים טיפול משפטי אישי ייחודי בהתאם לצרכים הייחודיים, לסוג המאבק המשפטי ועוד.

שלב האבחון הוא שלב קריטי במיוחד כיוון שהוא משמש בסיס לשני השלבים הבאים. בשלב זה יושב עורך הדין עם הלקוח כדי להקשיב ולאסוף את כל פרטי המקרה. המפתח בשלב זה, על־פי הגישה החדשה הוא הקשבה. הקשבה אמיתית משמעותה כי עורך הדין נתון כל כולו אליכם בפגישה. זהו אינו סתם עוד מקרה אלא קיים בן אדם מאחוריו. אתם לא סתם בורג בעוד מערכת משומנת, אלא בני אדם שכל אחד מכם שונה. לכן לא תרצו לראות עורך דין אשר עיניו נודדות לשעון בכל דקה כדי לסיים את הפגישה אלא תרצו עורך דין שלא יאיץ בכם. עורך הדין כזה יבקש גם ממזכיר/תו לא להעביר אליו שיחות במהלך הפגישה. לא כל עורך דין יכול לאמץ גישה זו, כיוון שיש עורכי דין אשר מטבעם הם אנשים כוחניים, ותכונה זו ניכרת גם בעבודתם. על־פי הגישה החדשה תפקידו של עורך הדין להקשיב ללקוח ולהבין למה הוא זקוק. אם עורך הדין מגלה הקשבה אמיתית, הוא יתייחס במלוא תשומת הלב לפרטים הקטנים אשר יכולים לשנות את התמונה לחלוטין.

כך למשל אם מגיע לעורך הדין בעל אשר אשתו בגדה בו ובשל כך הוא טעון ברגשות של כעס ורוצה לפגוע בזכויות של אשתו ככל הניתן, יידע עורך הדין הקשוב לקרוא בין השורות ולהסביר לבעל מדוע דווקא כדאי לו לנסות ולטפח קשר בריא עם אשתו. למעשה, עורך הדין לא ימהר לקחת את התיק על־פי בקשת הלקוח ולנהל מאבק כוחני מול האישה אלא ינסה לפעול לטובת הלקוח ולהסביר לו את זכויותיו ואת חובותיו, כמו גם את יתרונותיו וחסרונותיו של ההליך המשפטי.