fbpx

שליטה מלאה ברכוש והכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך

חותם אמינות דן וברדסטריט של עורכתדין לעינייני משפחה חגית לב

שליטה מלאה ברכוש ובכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך

חותם אמינות דן וברדסטריט של עורכתדין לעינייני משפחה חגית לב

לתאום פגישת ייעוץ אישית

בעלי עסק בהליך גירושין

תוכן עניינים

בעלי עסקים בהליך גירושין


בעלי עסקים בהליך גירושין נתקלים בבעיה אמיתית כשהם מנסים לאמוד את נכסיהם הבלתי ממשיים כמו למשל שוויו של סטארט – אפ פרי פיתוחו של אחד מבני הזוג. למשל, סטארט – אפ שפותח על ידי הבעל לפני שהכיר את אשתו, עשוי היה שלא להיות מוערך בהרבה כסף בעת החתונה, אך להימכר לאחריה במאות מיליוני שקלים.

גירושים של עצמאי לא זהים
לגירושים של עצמאי

פחד מגירושין - לקבל את המקסימום שמגיע לך ברכוש | עו"ד חגית לב

קודם כל הם מפחדים שבן זוגם יעצור את הפעילות העסקית של החברה וכך החברה תדרדר וכתוצאה מכך כל המצב הכלכלי יתדרדר. קיים פחד מהטלת צווי מניעה או צווי עיקול על החברה, דבר שיגרום לפגיעה במהלך העסקים התקין של החברה.

קיים גם פחד מצו עיכוב יציאה מהארץ, כאשר מדובר בחברה עם פעילות בחו"ל. צו עיכוב יציאה יכול להיות הרסני למנהל החברה או לבעל תפקיד בכיר בה, אם אינו יכול לטוס למדינה עמה יש לו קשרים עסקיים. צווים כאלה יכולים גם לפגוע במוניטין ובשם הטוב של החברה, כאשר אנשים חיצוניים, כגון ספקים, לקוחות, יכולים לחשוב כי הבעיות הבין אישיות של בני הזוג, הינן בעיות כלכליות של החברה במסווה של בעיות אישיות.

יש להם חשש כיצד ישלמו לצד השני את מחצית שווי מניות החברה, אם למשל, אין להם הון עצמי זמין ומצד שני יחששו שמא בן זוגם שאינו מבין כלל את רזי החברה ידרוש להיות הבעלים בפועל של מחצית המניות שלו, ואז לא יוכלו לנהל את החברה באופן נורמלי בשל חיכוכים אישיים.

לצד הפאסיבי יכול להיות חשש גדול שבן זוגו הנמצא בפרונט של החברה, כגון מנהל או בעל מניות, יבריח כספים, וישבש את דוחות החברה על מנת להפחית מערכה או שיפסיק פתאום לעבוד בחברה ויביא להתמוטטות של החברה ואז לאחר הגירושין יקים חברה אחרת.

האם לאישה מגיע מחצית מסכום שוויו של העסק או פחות?


בית המשפט פועל על פי עיקרון של מה שהיה שייך לבעל או לאישה לפני הנישואין, שייך רק להם ולכן אין לכלול זאת בהסכם חלוקת הרכוש. "אך מה שהושג כאשר חיו בני הזוג יחדיו, יש לחלק ביניהם שווה בשווה".

אז איך מחלקים את הרכוש ?


סטארט – אפ לפני מימושו, תוך כדי מכירתו, או לאחר מכירתו? במקרה של נישואין קצרים, יש סיכוי שבית המשפט יחליט שלא לבצע חלוקה של העסק בשל המורכבות שבדבר, אך בכל מקרה, כל החלטה עלולה לגרום לצד אחד או יותר לחוש נפגעים.

על פי פסקי דין דומים שניתנו בעבר, בית המשפט ימנה מומחה מטעמו שיחשב את חלקה של מערכת היחסים מתוך הזמן בו קיים הסטארט – אפ.

חלק זה ייחשב כחלק המשותף של בני הזוג בעסק – והוא אשר יחולק שווה בשווה בין הצדדים.

"אם הסטארט – אפ קיים 10 שנים לפחות עד שנמכר ובני הזוג החלו בחייהם המשותפים לפני כ-5 שנים, אזי רק מחצית משוויו צפוי להתחלק בין הצדדים".

אנשי היי טק בעלי מוניטין גבוה לא תמיד מודעים לעובדה כי במקרה של גירושים, ייחשב המוניטין שלהם כרכוש של המשפחה כולה.

"המשמעות היא שבעת חלוקת הרכוש והממון בין בני הזוג, מחושבים המוניטין של בן הזוג בהתאם לשוויים המוערך בשוק".

זוג אשר ערך חלוקת רכוש והחשיב את המוניטין של הבעל או האישה כבעלי ערך מסוים, עלול לעמוד כעת מול תביעה חדשה לחישוב מחודש של המוניטין, לאחר התרסקות שוק הטכנולוגיה.

לדבריה, קיים קושי רב בחלוקת מוניטין בייחוד אצל אנשי היי טק. "היות ומדובר בתעשייה יחסית צעירה אשר העדכונים בה הם על בסיס שבועי, המשבר הכלכלי מעלה או מוריד מערכם של אנשי ההיי טק בענפים השונים, ולכן קיים קושי רב בחישוב המוניטין".

יש להפריד במקרה כזה בין מוניטין של חברה בבעלות אחד מבני הזוג, למוניטין האישי של בן הזוג. לדבריה, יש לבחון אם מוניטין החברה עומד בפני עצמו, ואם כן יש לחלקם בנפרד.

בנושא המוניטין האישי, בעזרת ייעוץ משפטי מתאים, ניתן יהיה להתמקח על גובה החלק המגיע לבן הזוג נטול המוניטין. בכל מקרה, אם הצדדים לא יגיעו להסכמה, ייאלץ על פי רוב בית המשפט למנות מומחה מטעמו שיאמוד את שווי המוניטין שנצבר מיום הנישואים ועד מועד הגט, על מנת לחלקם שווה בשווה בין הצדדים.

כמה שוות האופציות?

המשבר הכלכלי החריף העובר בימים אלה על העולם בכלל, ועל תעשיית ההיי טק בפרט, עלול לשקף ערך נמוך מאד לאופציות שבעבר היו שוות מיליונים. כעת לא ברור אם הן יחזרו לערכן הישן או יימחקו לחלוטין. 

למעשה הכללה של אופציות במסגרת חלוקת רכוש שנעשו בעבר, עלולות לפגוע קשות במי שנותר עם האופציות, אשר במסגרת המשבר, הפכו לנייר חסר ערך.

יש לציין כי היחס אל אופציות ונכסים עתידיים אחרים, לא חייב להיות מוכרע בעת הדיון על חלוקת הרכוש ולעיתים קרובות אף עדיף שלא לחלקם. לכן, מומלץ להכליל בהסכם.

בעיה נוספת איתה מתמודדים מתגרשים מתחום ההיי טק היא חלוקה של אופציות שניתנו להם במסגרת ההטבות מהחברה בה הם עובדים. אופציות כאלה יכולות להיות שוות בעתיד הרבה מאד כסף, אך מאידך קיים סיכוי שהן לא יהיו שוות דבר.

בעל עסק עצמאי מתגרש

גירושין  זה מסובך….  

אך ההיבט הכלכלי הוא דבר אחד שאינך צריך לדאוג לגביו.

אני עורכת דין גירושין ומשפחה בעלת ניסיון רב ורקורד הצלחה מוכח.

תקבל את המקסימום שמגיע לך

Call Now Button