משמורת משותפת

משמורת משותפת, היא משמורת שבה בדרך כלל, זמני השהייה של הילד אצל הוריו הם בבחינה 50/50.
כידוע, ילד זקוק לשני הוריו שיהיו נוכחים בחייו, ייחוד כאשר שני ההורים נכחו בחייו עד יום הגירושין.

בפגישת ייעוץ תקבל:

✓ הבנה של המקרה האישי שלך: תרגיש בטוח שאנו מתמקדים רק במה שנכון לך.

✓ ידיעה מה לעשות ומתי, מה להגיד ואיך: תקבל ליווי שנותן לך תשובות מוכנות מראש.

✓ אסטרטגיה משפטית: אבנה עבורך תהליך ברור שתדע את מיקומך בו בכל עת.

✓ מיקסום תוצאות: תדע בוודאות שאתה חוסך בהוצאות ועדיין מקבל תוצאות מצוינות.

מומלץ למלא את השאלון
לפני פגישת הייעוץ:

הימנע מטעויות מיותרות שיעלו לך כסף רב!
צור איתנו קשר וגלה מה הצעד הראשון שאתה חייב לעשות עכשיו

KIT_9659_f

מנסיוני רב השנים בתחום, 
אני מבינה מה עובר עליך ויודעת כיצד לעזור לך.

אומנם המצב אינו פשוט, אבל אני יכולה להרגיע אותך ולהבטיח לדאוג שתקבל מה שמגיע לך מבלי לפגוע במי שחשוב לך!

בסרטון: לקוחות מספרים על התהליך והתוצאות שהשיגו

הימנע מטעויות מיותרות שיעלו לך כסף רב!
התקשר עכשיו וגלה מה הצעד הראשון שאתה חייב לעשות עכשיו.

חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות מדבר על אפוטרופסות שווה בין ההורים, ואין זה משנה אם הם נשואים, פרודים, גרושים, ידועים בציבור או שני הורים שחברו יחד בהסכם הורות משותפת לצורך הבאת ילדים לעולם. האפוטרופסות על פי חוק שווה ואין אפשרות לוותר עליה או לבטל אותה, למעט במקרים קיצוניים במיוחד. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע במפורש, כי ההורים הינם האפוטרופסים הטבעיים והשווים על ילדיהם וכי ההורים חייבים לנהוג לטובת הקטין.

חוק חזקת הגיל הרך

עוד קובע החוק את חזקת הגיל הרך, ולפיה ילדים עד גיל 6 מצויים בחזקת אמם, אלא אם כן יש נסיבות מיוחדות בעטיין לא תתקבל החזקה. כתוצאה מכך, מרבית פסקי הדין של בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים קבעו כי הילדים יהיו בחזקת/ במשמורת אמם. בשל רוח השוויון הנושבת במדינת ישראל, המחוקק נקרא לשינוי החקיקה וביטול חזקת הגיל הרך. במהלך שנת 2005, הוקמה ועדת שניט ע”י שרת המשפטים דאז, הגב’ ציפי ליבני, בשל הצורך לבחון את ההיבטים המשפטיים של האחריות ההורית בגירושין. המדובר בוועדה ציבורית, הקרויה בשם “ועדת שניט”.

וועדת שניט ישבה על המדוכה במשך שנים ופירסמה את מסקנותיה הסופיות בשנת 2011. במסגרת מסקנותיה החליטה ועדת שניט לבטל את חזקת הגיל הרך, וכן טבעה מושג חדש והוא אחריות הורית משותפת. הוועדה החליטה כי בהתאם לעיקרון העל בדיני משפחה, הלוא הוא עיקרון טובת הילד,יש להורות על ביטול חזקת הגיל הרך ויש לקבוע הסדר הורות ולפיו יש לחלק את זמני השהות של הילד עם כל אחד מהוריו.

נכון להיום, תחילת שנת 2015, טרם אומצו החלטות וועדת שניט, בחקיקה של הכנסת, אך השפעות מסקנות הוועדה חילחלו לתוך הפסיקה הישראלית בדיני משפחה. כיום שופטים רבים בבתי המשפט לענייני משפחה נמנעים מציון המילים “משמורת” וגם “הסדרי ראיה” והם מציינים בפסיקותיהם את המונחים החדשים של חלוקת האחריות ההורית וחלוקת זמני השהות בין ההורים.

משמורת משותפת מזונות

בתסקירי פקידי /פקידות הסעד לסדרי דין, ניתן לראות גם שינוי מגמה ולפיה יש נטייה לשימוש מופחת במילים ” משמורת ” או ” הסדרי ראיה “, ובתסקירים מציינים פקידי / פקידות הסעד את המונחים חלוקת זמני שהות וחלוקת אחריות הורית. בנוסף לכך, בעקבות וועדת שניט, יש נטייה לשופטים מסוימים אף לקבוע משמורת משותפת גם במקרים בהם יש ילדים מתחת לגיל 6. פקידי/פקידות הסעד, כיום, החלו גם להמליץ בתסקירים על משמורת משותפת. באותם מקרים בהם נקבעה משמורת משותפת ירדו גם דמי המזונות ב- 50 אחוזים.

אם כן, הטרמינולוגיה של המונחים “משמורת” וגם “הסדרי ראיה”, פסה מן העולם ובמקומה נכנסו מונחים אותנטיים לדיני המשפחה והכל בעטייה של מהפיכה השוויונית בישראל.