מזונות ילדים נועד לילדים שלך!

זהו, החלטתם להיפרד והגעתם לשלב בו צריך לקבוע את סכום דמי מזונות הילדים והאם מגיע מזונות אישה.  אלה שני סוגי תשלום שונים וכל אחד מהם נועד למטרות שונות. זו ההזדמנות לעשות סדר בנושא המזונות, וגם כמה טיפים ועצות שכדאי לך לקרוא ולאמץ כדי לוודא שמזונות הילדים אכן מגיעים למטרה שלשמה נועדו.

תשלומי מזונות ילדים

אין נוסחה ברורה וחד משמעית כדי לדעת כמה משלמים מזונות, והדבר יקבע על ידי הצדדים בסיוע של עו”ד ובמקרים מסוימים ייפסק על ידי שופטים. לעומת זאת, ניתן להשתמש במקרים קודמים ובתקדימים שונים כדי להבין את סדרי הגודל עליהם מדברים. הוצאות גן, למשל, נמדדות בכ- 1000 שקלים לכל ילד בכל חודש. אם השתכרות האב גדולה בצורה משמעותית משכרה של האם, והמשכנתא היא בערך 3,000 שקלים בחודש, סביר להניח שעבור שני ילדים, ישלם האב כמה אלפי שקלים בחודש. ככל שההפרשים בין השכר של האב לשכר האם יקטנו, כך גם גובה המזונות יקטן.

חוק מזונות ילדים

הסכמי המזונות הם חלק מהסכם הגירושין. במידה ושני הצדדים לא הצליחו להגיע לידי הבנה לגבי גובה המזונות, גובה התשלום ייקבע על ידי שופט. חשוב לדעת כי ישנו תשלום מינימלי של כ- 1,250 שקלים לכל ילד המעוגן בפסיקה, אך סכום זה אינו סוף פסוק. בשל המצב הרגיש שנוצר בנושא המזונות ובשל העובדה שאין אחידות פסיקתית מונתה ועדת שיפמן לבחינת גובה דמי המזונות, אומנם מסקנות הועדה טרם אומצו, אך רוח המסקנות נושבת במסדרונות בתי המשפט לענייני משפחה. על מנת לקבל את זכויותיכם ולדאוג לילדיכם ולעתידם בצורה הטובה ביותר, חשוב לקבל יעוץ מקצועי והכוונה בטרם עריכת הסכם גירושים.

מזונות לאישה במקום מזונות ילדים

מזונות אלה נועדו לכלכל את האישה ולספק את כל צרכיה כפי שהיתה רגילה. מאחר ובימינו יותר ויותר נשים עובדות ומשתכרות די הצורך לכלכלתן פוחתים המקרים בהם הבעל חייב במזונות אשה.  במידה והאישה אינה עובדת ומרוויחה למחייתה היא זכאית ל’מזונות אשה’ מלאים. אם האישה עובדת והכנסתה נמוכה או אינה מספיקה לכלכלתה יהיה צורך ב”השלמת הכנסה”. כמובן שיש עוד הרבה תנאים, מצבים ופסיקות שיכולות לשנות את התמונה.

מזונות ילדים

תשלום מזונות ילדים, עד מתי צריך לשלם?

מזונות ילדים מגיל 15 עד גיל 18  נחשבים למזונות “מדין צדקה”. אותם תשלומים מוטלים בצורה שווה בין שני ההורים במידה והאם אמידה מספיק, במידה ולא אז הם מוטלים רק על האב. צורת התשלום הזו מתייחסת לילד עד יום סיומו את בית הספר התיכון או עד גיל 18 לפי המועד המאוחר מביניהם. גם סעיף זה, מקורו בדין היהודי, הגורס כי מגיל 15 יכול הילד להתחיל לעבוד ולדאוג לעצמו לתשלום על כל הסעיפים שהיו מוטלים עד עכשיו על הוריו. במרבית המקרים, הסכם או פסק דין לתשלום המזונות נמשך עד גיל 21/20, גיל בו לרוב מסיימים את השירות הצבאי, אך סכום המזונות מופחת לשליש בשלב זה.

גובה דמי המזונות

גובה דמי המזונות נקבע על פי הנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה, וכן תלוי בכל שופט והאג’נדה שלו בנושא ואם דמי המזונות נדונים בבית הדין הרבני אז גובהם יהיה שונה מהסכום שייקבע בבית המשפט לענייני משפחה. דמי המזונות הם נגזרת של הכנסות ההורים וצרכי הילדים.

לתיאום פגישת ייעוץ אישית, לדעת ולהבין מה לעשות מעתה ואילך,
מה חשוב לקחת בחשבון ומה האתגרים המיידים

תשלום מזונות ילדים

הסכום שהבעל חייב להעביר לידי גרושתו כדי לזון, לפרנס, לכלכל ולספק את כל צרכי הילדים כולל עלות לימודים, תרופות, ביגוד, חוגים וכדומה. במידה ולא הגעתם להסכמה בכוחות עצמכם או ע”י גישור אז בית המשפט יקבע את גובה מזונות הילדים.
ועכשיו, אחרי ההסבר הקצר על סוגי המזונות אנחנו מגיעים לשטח האפור. המקום בו דמי מזונות הילדים מועברים לידי האישה ולך אין שליטה האם הם מופנים למטרה שלשמה הם קיימים – כלכלת וריווחת הילדים
1. צריך להבין – אין כלל אצבע הקובע מה הסכום, אין טבלאות עם מספרים, אלא שופט המתבסס על פסיקות קודמות ורלבנטיות על בסיסן הוא קובע את הסכום הראוי באותו מקרה.
2. לא פחות חשוב – אין לך יכולת לשלוט על ההוצאות בפועל. לכן חשוב בטרם פסיקת המזונות, לבדוק ולהוכיח מה ההוצאות האמיתיות של הילד, כי לאחר שהשופט פסק מזונות לילדים לא יכנס בית המשפט לציציות של האם ויבדוק על מה הוצאו הכספים.
3. הקטנת מזונות ילדים – מזונות ילדים צמודים למדד. ולכן יש מקרים בהם נכון לקבוע דמי מזונות בסיסיים ואת יתרת הסכום המיועד לכלכלת לצרכי הילדים להוסיף כהוצאה חריגה אשר לא חלה עליה הצמדה למדד והיא גם מתחלקת שווה בשווה בין האם לאב.
4. אם האישה מרוויחה יותר? זו נקודה חשובה בפסיקת מזונות ילדים. זה לא אומר כי הבעל פטור אבל בהחלט יש כאן פתח לחלוקה צודקת וראויה והשתתפות בעלות מזונות ילדים משני הצדדים.
5. ידע זה כסף – משפט מוכר והוא עובד גם כאן. ככל שתהיה יותר מעורב בכלכלת המשפחה ובעיקר בהוצאות המיועדות לגידול הילדים כך יהיה קשה יותר לגבות ממך סכומים המגיעים בסופו של דבר לאשה ולא לילדים.
6. עצה אחרונה: כבר בתחילת תהליך הגירושין, ממש בחיתוליו, רצוי וכדאי לך להתייעץ עם עורך דין משפחה שזו מומחיותו, שכן כמספר הדרכים הקיימות להגדלת מזונות הילדים מעבר לדרוש כמספר הדרכים היצירתי.
7. עורך דין משפחה יוכל לייעץ לגבי תשלום מזונות במשמורת משותפת

הסכם מזונות בהליך גירושין

הסכם מזונות מתייחס בדרך כלל למזונות ילדים. על פי דיני משפחה ברגע שזוג הורים עורכים הסכם המסדיר מזונות ילדים, חייב הסכם כזה לקבל את אישורו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. לעיתים, זוג הורים עורכים הסכם גירושין ולאחר מכן בחלוף השנים הם יוצרים הסדר חדש בנוגע למזונות הילדים וקיימת חובה אבסולוטית לאשר הסכם כזה על מנת שיקבל תוקף משפטי.

בהסכם המזונות מומלץ להתייחס לרכיבים הכלולים בסכום המזונות, כגון: שכר דירה ואחזקת הבית, ביגוד והנעלה, כלכלת הילד, קופ”ח, תרופות, הגיינה, ימי הולדת, חוגים, קייטנות, חינוך, ועוד רכיבים נוספים. ככל ויפורטו הרכיבים כך תקטן האפשרות לחיכוכים בעתיד בנושא זה.

חישוב דמי מזונות ילדים

החוק בנושא מזונות אינו קובע אופן חלוקת מזונות ילדים. במהלך השנים, יצרה הפסיקה תחשיבים מגוונים לקביעת דמי המזונות. כתוצאה מכך, יש שינויים רבים לגבי אופן החישוב, בין מקרה למקרה ובין שופט לשופט ואין אחידות פסיקתית בנושא. בתי המשפט כן ניסו לקבוע סכומי מינימום למזונות ילד אחד, אשר עומד נכון להיום על סדר גודל של כ- 1,250 ₪ צמוד למדד, ואולם יש מחלוקת מה יש לשלם מעבר לכך, כהוצאה חריגה וכן באם יש לעשות מכפיל מדוייק לילדים הנוספים במשפחה או להפחית מעט.

בעקבות חוסר הוודאות המשפטית בנושא רגיש זה, מונתה על ידי שר המשפטים דאז, ועדת שיפמן, כדי שתבחן את אופן תחשיב דמי המזונות. הוועדה קבעה תחשיב לקביעת גובה דמי המזונות.

לתיאום פגישת ייעוץ אישית, לדעת ולהבין מה לעשות מעתה ואילך,
מה חשוב לקחת בחשבון ומה האתגרים המיידים