האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושים ?

ברור שיש לך מה להפסיד במאבק גירושין ולא רק כסף! אתה עלול לאבד את השליטה בעסק שלך, בחופש שלך ובקשר עם הילדים אם לא תנהל את  עניינים בחוכמה. עם ניסיון של 2 עשורים בהשגת הסכמי גירושין הוגנים אני אענה לך מראש על חלק גדול מהשאלות והחששות שלך ואראה לך איך להימנע מבעיות משפטיות וכלכליות.

לעזוב את הבית לפני גירושין

מי צריך לצאת מהבית? האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושין? קודם כל, חשוב להרגיע כי גם אם בן הזוג בחר לעזוב את הבית, עזיבתו לא תפגע בשום אופן בזכותו הרכושית, הצד השני איננו יכול לעשות בנכס כשלו, למשל להחליף מנעולי הבית.

יציאה מהבית לפני הסכם גירושין

גירושין אינם דבר נעים, ככאלה, בעת הודעת בן זוג לבן זוגו אודות רצונו להתגרש, האווירה בבית יכולה להתעכר עד למצב שהוא בלתי נסבל לבן הזוג. 

חשוב לדעת כי צד אחד לגירושין אינו יכול להכריח את הצד השני לעזוב את הבית, הדבר יכול להיעשות אך ורק בהסכמה. עזיבת הבית כשלעצמה אינה יכולה לפגועה בהליך הגירושין, לכן לעיתים רצוי לעשות מה שיקל על ההליך וכמובן בהתייעצות עורך דין גירושין. אם בן זוג אכן בחר לעזוב את הבית לפני הגירושין, חשוב לזכור כי  עד לחלוקת הנכסים אשר תחלק את הרכוש אשר בני הזוג צברו מיום הנישואין, הרי שבפועל יכול כל אחד מבני הזוג לעשות ככל העולה על רוחו ברכוש המשותף. לכן, במידה ומתעורר החשד כי בן הזוג מנסה להבריח או להסתיר נכסים בהעדר בן הזוג השני, ניתן לפנות לבית המשפט אשר זה יתן צווים שונים לסיכול פעולותיו על מנת שהרכוש ימשיך להישמר.

חלוקת דירה בגירושין עם ילדים

עניין אשר גורם לחששות רבים בקרב הניגשים לתהליך הגירושין, הוא חלוקת הדירה, ובעיקר חלוקת דירה בגירושין עם ילדים. ניתן למכור את הדירה לצד ג' או באמצעות כונס נכסים ולהתחלק ברווחיה, אבל חשוב לציין כי קיימים יתרונות בהעברת חלקו של הבעל לדירה לאשתו במסגרת חלוקת הרכוש בין בני הזוג. למשל, הילדים יזכו לסביבת מגורים יציבה ומוכרת גם לאחר הגירושין, חיסכון בדמי המדור כחלק מדמי המזונות ועוד.

פתיחת תיק גירושין

פתיחת תיק גירושין הינו ירית הפתיחה לכל תהליך הגירושין. צריך לפתוח תיק יישוב סיכסוך או בבית משפט למשפחה או בבית הדין הרבני, תלוי אם נכון לך יותר לעבור את הליך גירושין ברבנות. את התשובה לכך יתן עורך דין גירושין. במידה ולאחר פתיחת תיק גירושין, אחד מבני הזוג אינו מעוניין לשהות עם בן זוגו באותו הבית עד לגירושין עצמם, באופן כללי, אין כל מניעה לעזוב את הבית לפני גירושין. אך חשוב במקרה כזה להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה על מנת שיבדוק את נסיבות המקרה הספציפי ויוכל להמליץ כיצד כדאי לפעול.

סיפור מקרה של תומר ורוני שמציג את הנושא והשלכותיו

הרקע

תומר ורוני נשואים מזה כ-3 שנים ולהם שני ילדים תאומים בני שנתיים וחצי. תומר כבר מזה מס’ חודשים מרגיש כי רוני מתרחקת ממנו, יוצאת הרבה לבלות עם חברותיה, פחות ופחות מסמסת לו במהלך היום, וגילויי החיבה ביניהם כמעט ונעלמו. תומר דיבר עם רוני על הנושא, אך רוני אמרה לו כי לא יודעת על מה הוא מדבר, היא עובדת קשה ומאד קשה לה לאחר יום עבודה וטיפול בילדים, לבלות עמו. תומר ניסה כל העת לעזור לרוני עד כמה שיכל, הוא אפילו הביא מטפלת לילדים וגם עוזרת בית, אך התנהגותה של רוני לא השתנתה. תומר חשב על רוני ועל הקשר ביניהם לילות שלמים, עד שיום אחד מחשבותיו לא נתנו לו מנוח וכאשר הטלפון של רוני צלצל, הוא ענה לשיחה. בצד השני ענה גבר אשר ניתק את השיחה מיד כאשר שמע את קולו של תומר. תומר ההמום החל לחשוד ברוני, והחליט להסתכל בהודעות ה-SMS האחרונות שלה, כשגילה את הגרוע מכל – רוני בוגדת בו עם עמית לעבודה. תומר החליט לעמת את הודעות ה-SMS עם רוני, אשר לא הכחישה והודתה ברומן המתנהל עם עמיתה לעבודה.

האם נכון לעזוב את הבית לפני גירושים

הטיפול
תומר מיד פנה אלי ושאל באופן כללי מה זכויות הגבר בהליך גירושין. לאחר מכן הוא סיפר לו אודות מעלליה של רוני אישתו ואמר שהשהות בביתו היא בלתי נסבלת והוא מעוניין לעזוב את הבית לפני הסכם הגירושין. הסברתי לו כי עצם עזיבתו את הבית לא תפגע בזכות הרכושית שלו, שכן זכויותיו בדירה לא ישתנו אם יבחר לעזוב. לשאלתו מהן זכויות האישה בהליך הגירושין, עניתי כי באופן כללי אישתו זכאית למחצית מהרכוש אשר נצבר מתחילת הנישואין, וכמובן למשמורת משותפת עם ילדיה, כמו כן הסברתי לו על תשלום מזונות קבוע וההלכות החדשות אשר ניתנו בבית המשפט לאחרונה. תומר הרגיש רגוע יותר, והחליט לדבר עם רוני על הנושא. כאשר הוא פנה לרוני, היא כבר ידעה במה מדובר והשתדלה להתחשב ברצונותיו. הוא אמר לה כי הוא מעוניין לעזוב את הבית באופן מיידי, ומתעתד להגיש תביעה לגירושין בהקדם האפשרי. הוא עוד אמר לה שעם כל הרצון הטוב הוא לא מעוניין לשהות עמה באותו הבית, שכן פגעה בו מאד במעשיה. רוני הבינה את תחושותיו של תומר, שוחחה עמו ושניהם החליטו כי מוטב לו לא יתגוששו בבית המשפט וינסו להגיע להסכם גירושין ראוי אשר יכבד את רצונות שניהם.

התוצאה
בני הזוג החליטו לשכור עורך דין אשר ייצג אותם בהליך הגישור, גם רוני וגם תומר החליטו כי תהליך הגירושין כואב מדי ורגיש מדי מכדי לעבור אותו לבד, ללא ייצוג. הם פנו לגישור, ופגישה אחר פגישה ניסו להגיע להסכם גירושין אשר יספק את שניהם. עמדו שני נושאים עיקריים על הפרק, חלוקת הדירה והסדרי שהות. בעניין המשמורת, החליטו יחד רוני ותומר כי מוטב לילדים ששני ההורים יהיו נוכחים בחייהם, ועל כן החליטו על משמורת משותפת. תומר מצידו אמר כי במידה והמשמורת משותפת אין הוא צריך לשלם מזונות כלל, אבל רוני לא הסכימה. היא מאד חששה להתחיל בחיים חדשים ללא עזרתו הכלכלית של תומר. כאשר שוחחו על חלוקת הדירה, רוני הסבירה לתומר שלה ולילדים אין איפה לגור, והיא לא תוכל לעמוד כלכלית בדמי השכירות. לאחר מספר פגישות אשר הובילו למבוי סתום, החליטו השניים כי הדירה תישאר בידי רוני, ותומר יוותר על חלקו, אך בכך היא מוותרת על מזונות הילדים. רוני הסכימה, והשניים חתמו על הסכם גירושין. עם הסכם הגירושין הם פנו לבית המשפט אשר נתן לו תוקף של פסק דין.

לסיכום
במקרה זה בני הזוג הבינו כי מלחמות בבית המשפט לא יקדמו אותם, ומוטב להם ולילדיהם המשותפים להגיע להבנות ויחתמו על הסכם גירושין אשר ישקף את כל המחלוקות ביניהם.

לתיאום פגישת ייעוץ אישית, לדעת ולהבין מה לעשות מעתה ואילך,
מה חשוב לקחת בחשבון ומה האתגרים המיידים