[מומלץ] איך מחלקים רכוש בחברה משפחתית?

יש לך שאלות לגבי חלוקת רכוש בחברה משפחתית ?

ברור שיש לך מה להפסיד במאבק גירושין ולא רק כסף! אתה עלול לאבד את השליטה בעסק שלך, בחופש שלך ובקשר עם הילדים אם לא תנהל את העניינים בחוכמה. עם ניסיון של 2 עשורים בהשגת הסכמי גירושין הוגנים אני אענה לך מראש על חלק גדול מהשאלות והחששות שלך ואראה לך איך להימנע מבעיות משפטיות וכלכליות. בחברה משפחתית קטנה המהווה מעין חברת יחיד רצוי שלא לחלק את המניות בין בני הזוג, כדי להימנע מחיכוכים אישיים אשר יובילו בסופו של דבר לפגיעה הרסנית בחיי החברה. 

קובעים את המועד הקובע לביצוע הערכת השווי

המועד הקובע לבדיקת שווי חברה אף הוא נתון למחלוקת. קיימות מספר דרכים לקביעת מועד זה, ביניהן המועד בו נפרדו בני הזוג "על הנייר" אולם עדיין לא התגרשו, המועד בו הוגש כתב תביעה לגירושין על ידי אחד מבני הזוג, או מועד הגירושין עצמם.

אם נקבע מועד הגירושין כמועד הקובע זו יכולה להיות בעיה של ממש, מאחר ועלול להיווצר מצב בו קיים פער זמנים גדול בין המועד הקובע לבין מועד פרוץ הסכסוך.

חלוקת רכוש בגירושין של חברה משפחתית

על פי חוק יחסי ממון התשל"ג-1973, כל הזכויות והנכסים אשר נצברו על ידי בני הזוג במהלך הנישואין שייכים לשניהם בחלקים שווים. גם עסק עצמאי אשר הוקם על ידי מי מהצדדים, ביום הפירוד הוא יתחלק שווה בשווה בין הצדדים:

מה עתיד להתחלק בין בני הזוג בכל הנוגע לעסק ?

חלוקת רכוש בחברה משפחתית
  • שוויו של העסק – על מנת לכמת את שווי העסק יש למנות איש מקצוע, אשר יהא אקטואר או שמאי והוא יעריך את השווי על פי הכנסותיו בעבר והכנסותיו העתידיות הצפויות.
  • נכסיו המוחשיים של העסק – כלי עבודה, כלי רכב, מקרקעין וכו', כאשר איש מקצוע יאמוד את שווים.
  • נכסי קריירה ומוניטין של העסק – מדובר בכל הנכסים הבלתי מוחשיים הנוגעים לעסק. לדוגמא: תואר, רישיון, תעודה, שמו הטוב של העסק ושל בעל המקצוע. בעת החלוקה אנו יוצאים מנקודת הנחה כי כל הנכסים הבלתי מוחשיים תוצאתם הינה יכולת ההשתכרות והפוטנציאל של העסק.

כבר מדברים אילו אנו מבינים שחלוקת העסק אינה דבר פשוט כלל ועיקר. בחברה משפחתית חלוקת החברה קשה ומורכבת עוד יותר בשל המרקם המשפחתי והאמוציות הכרוכות בכך.

מהי חברה משפחתית ?

סעיף 64 לפקודת מס הכנסה מגדיר את החברה המשפחתית כחברה שכל בעלי מניותיה הם בני משפחה מדרגה ראשונה. על מנת להרשם ככזאת, יש להגיש בקשה מתאימה.

נשאלת השאלה מה יעלה בגורלה של חברה משפחתית בעת גירושין? 

ישנם 3 מצבים לפתרון חלוקת עסק משפחתי בעת גירושין:

  • שני הצדדים נמצאים ביחסים טובים, מסוגלים לנהל את החברה בשותפות לאחר הגירושין ומחליטים להשאיר את החברה כפי שהיא. 
  • הצדדים מעוניינים בחלוקת החברה, אך מעוניינים להגיע להסדר לגבי אופן החלוקה. ההסדר יהיה חייב לקבל את אישורו של בית המשפט.
  • אין הסכמה בין הצדדים, ואז בית המשפט הוא זה שיקבע מהו ההסדר הנכון במקרה הזה.
    .

ראשית, יש לשים לב לשני מצבים שונים: האחד, רק אחד מבני הזוג עובד בפועל בחברה בשעה שבן הזוג השני הינו שותף סביל. השני, שני בני הזוג עובדים ושולטים בחברה באופן שיוויוני או מצב בו שניהם עובדים פעילים בחברה. 

על פי הפסיקה, רובם של המקרים מתייחסים למצבים מהסוג הראשון, שבו אחד מבני הזוג פעיל בחברה והשני סביל. כאשר מגיע מקרה מסוג זה לפתחו של בית המשפט, ברוב המקרים נפסק, כי השותף הפעיל יקנה את חלקו של השותף הסביל למען יצירת פירוד סופי בין הצדדים. כך בעצם החברה נשארת בשליטתו של הצד הפעיל. 

במקרים אחרים, כאשר אין חלוקה של בן זוג פעיל וסביל, הרי שיתייחסו לבני הזוג כאל שני שותפים בסכסוך עסקי. אז יחולו הכללים הרגילים של פירוק שותפות, בדרך בה לכל שותף תהיה אפשרות לרכוש את חלקו של האחר.

בעת חלוקת נכסים בדרך כלל חל עקרון ההדדיות וכל אחד מבני הזוג יכול לרכוש את זכויות בן זוגו.

בית המשפט נוקט במספר אפשרויות לחלוקת נכסי המניות בין בני הזוג:

∙ חלוקה בעין, כלומר חלוקה בפועל, של המניות.

∙ תשלום כסף או שווה כסף בעבור המניות.

∙ מכירת המניות לכל המרבה במחיר וחלוקת תמורת המכירה בין בני הזוג.

יש לזכור כי במקרה שמדובר בחברה, בנוסף לניהול הליך גירושין, קיימת עדיין חברה שיש לנהל ויש לקבוע כללים על מנת לשמור על החברה ועל האינטרס הכלכלי שלה. באופן כללי, במספר פסקי דין נקבע כי מועד הערכת המניות והערכת העסק הינו יום הפירוד וזאת משתי סיבות עיקריות: האחת, ישנו חשש כי לאחר יום הפירוד בן הזוג עלול לבצע פעולות אשר יקטינו את שוויה של החברה, וסיבה נוספת נעוצה בעובדה שאין לחלק רווחים אשר נוצרו לאחר יום הפירוד, כאשר רק אחד מבני הזוג עשה מאמצים להניב את אותם רווחים. במקרים מסוימים, בדומה למצבים בהם יש סכסוך שותפים בחברה בע"מ, ניתן להגיש צווים זמניים על מנת לשמר את המצב הקיים. באיזה מצבים שותף יכול להקטין את ערך החברה? למשל, אחד מהצדדים יבצע פעולות להשבחת החברה אשר יעלו כסף רב. אותו צד יוכל לבצע פעולות כספיות בעסק עד לאותה נקודת זמן שלפיו קבע בית המשפט שיש להעריך את שווי החברה על ידי אקטואר מטעמו. אותו מומחה יעריך את שווי החברה עד לאותו המועד על פי ערך זה היא תחולק בין בני הזוג.

עורך דין גירושין
קיבלת תביעת גירושין או החלטה להתגרש ורוצה לדעת מה לעשות עכשיו?

אולי יעניין אותך...

97% מלקוחות המשרד שלנו מעידים שהשגנו עבורם תוצאות מדהימות בזכות אסטרטגיה וניסיון רב שנים

וזה מה שכתבו עלינו בגוגל…

לא סתם קןראים לה חגית לב, כי היא פשוט נותנת את הלב והנשמה שלה ללקוחות שלה. היא נמצאת שם, תמיד זמינה כשצריך אותה, נותנת מעצמה ונלחמת בשביל לקוחותיה. אני מרגיש בטוח כשהיא מגינה עלי ומרגיש שיש לי מי שיהיה שם בשבילי כשאני צריך. עו"ד אחרת לחלוטין, כזו שעושה שם טוב למקצוע.
Roy Kuper
Roy Kuper
02:51 05 Jun 20
הפנתי אליך חברה לגבי גירושים אזרחים הסכם הורות משותפת וחלוקת רכוש.עזרת לה עם הרבה סבלנות והמחירים הוגניםתודה לךאשמח להמשיך ולהמליץ
Jenya Noname
Jenya Noname
20:18 10 May 20
אני רוצה להמליץ מכל הלב על עו"ד חגית לב, אם אתם מחפשים עו"ד מצויינת הגעתם למקום הנכון. הפנתי לעו״ד חגית לב חברה טובה שלי ראשית הציין את הזמינות שלא מובנת מאליה וכן את היעוץ האיכותי ומקצועי. החברה שלי קיבלה מידע מדויק על האפשרויות שעומדות בפניה הדברים הוסברו לה בפשטות ובצורה נעימה וברורה ללא כל מכירה של שירותים משפטיים אלא בנתינה של ידע, ערך ותועלת. תודה לך עו״ד חגית לב??
Nava Ruso
Nava Ruso
08:23 07 May 20
הפנתי אלייך חברה לייעוץ. החברה הייתה מאוד מרוצה. כשיצאה ממך הייתה רגועה, המחיר על הייעוץ היה הוגן. תודה שהיית זמינה גם בתקופה מאתגרת זו
שירן אסולין
שירן אסולין
21:42 05 May 20
היכולת של חגית להרגיע את הסובבים, לא משנה מאיזה צד של המתרס הם נמצאים, היא נדירה ומשרה הרבה ביטחון בדרך הלא פשוטה שאנו עוברים. תודה רבה לך חגית לב, כשמך כך את, מייצגת את לקוחותיך מכל הלב. את נותנת את העצה הכי נכונה גם אם פירוש הדבר שתרוויחי פחות. תודה לב
כחוקר פרטי מזה 30 שנה יצא לי לעבוד עם עורכי דין רבים. בשנים האחרונות נחשפתי לעבודתה של חגית לב והתרשמתי מהיחס והמקצועיות של הלקוחות המשותפים שלנו, כאשר יושרה והכוונה אמיתית למטרות של לקוחותיה הם אלו שמניעים אותה. תודה על מה שאת עושה.סאם
Sam Zybert
Sam Zybert
09:21 30 Apr 20
לאחר גירושים לא פשוטים אני חייב להמליץ בחום על עו"ד חגית לב!!!!בתור עצמאי ואבא לשלושה היא סייע לי לשמור על פרנסתי ועל העסק וכל זאת תוך כדיי שהיא עזרה לנו להגיע לסכום הנכון והצודק מכל הבחינות בתשלומי המזונות.מניסיון, היא מספר אחת!תודה לכם חגית ויריב על הטיפול המסור והלא מתפשר!
Guy Levi
Guy Levi
22:09 29 Feb 20
חגית הייתה ללא ספק הרבה מעבר לעורכת דין מעולה!היא הייתה שם בשבילי לאורך כל הדרך ועזרה לי לעבור את התקופה הקשה והמסובכת הזאת בחיי שנקראת תהליך גירושין.סייעה לי במלוא מובן המשמעות לצאת עם ידי על העליונה מהתהליך ושמרה על האינטרים שלי ושל משפחתי.ממליצה לכולם בחום על חגית! אל תחשבו פעמים
Michal Hirsh
Michal Hirsh
21:56 29 Feb 20
לעבור תהליך גירושין זה אף פעם לא קל, אבל בזכותך חגיתוש התהליך הזה נראה אחרת. היית לצידי שם לאורך כל הדרך, גם כשהוא לא רצה לשלם וגם שהילדים היו על הפרק. תמיד תמכת, עזרת, הרגעת וידעת איך ומה לעשות על מנת לצאת מהצרה.אין לי מילים לתאר כמה עזרת לי, החיים שלי היום נראים אחרת לגמריי ובעיקר בזכותך.סופר ממליצה על חגית! מכל הלב, אל תוותרו על הלווי שלה.
Mor Cohen
Mor Cohen
12:43 21 Feb 20
משרד עו"ד לב עזר לי המון בתביעת הגירושים שעברתי השנה, הם עשו את זה באופן מושלם, מקצועי ואישי. חגית אישית דאגה שלא ארגיש לבד באף חלק של התהליך וסייעה לי לעבור אותו בצורה הכי חזקה ועצמאית שיש.האינטרסים שלי נשמרו, המשפחה שלי עברה את זה בצורה טובה והכי חשוב הילדים שלי לא סבלו מתהליך מכוער ומגעיל שיכל להיגמר אחרת לגמרי.תודה חגית על היחס החם ועל השירות המעולה.ממליץ בחום!
Dor Rozen
Dor Rozen
12:34 21 Feb 20
הפניתי אל עו"ד חגית לב זוג שהחליט להתגרש ורצה לעשות את זה בדרך יפה ומכובדת, לשמור על בריאות נפשם של הילדים ולהשאר חברים גם אחרי הפרידה ולשלם מחיר שפוי לעו"ד. אחרי טיפולה המסור של עו"ד חגית לב התקשר הזוג לאודות לי ולפרגן למקצועיות ולמחיר ההוגן שגבתה מהם עו"הד חגית לב, הם שיבחו את היחס והכבוד לתהליך שהובילה עו"ד חגית. אשמח להמשיך ולהמליץ לכל דורש.
אילנה שניר
אילנה שניר
11:22 30 Dec 19
שינוי גודל גופנים
ניגודיות

בדיקת כדאיות כלכלית לגירושים שלך, כבר עשית?

בסופה של פגישה מקיפה 
תדע כמה מזונות ישולמו
תבין איך מתחלקת הפנסיה שלך
מה לעשות כדי להישאר עם הבית

כשניפגש, נתכנן צעדים כלכליים מוקדמים, שיאפשרו לך לקבל את המקסימום שמגיע לך

** שיחת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות

יש לך שאלות ופחדים לגבי הליך גירושים?

הכנתי לך הדרכה שתאפשר לך להתכונן מראש, לדעת ממה להיזהר וכמובן איך להשיג את המקסימום שמגיע לך

* דיסקרטיות מלאה ומוחלטת