fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חלוקת מניות בגירושין

עו"ד חגית לב

"אני אדאג שתקבל את המקסימום שמגיע לך"
שליטה מלאה ברכוש ובכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך !

לב משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני משפחה וירושה. המשרד מנהל תיקי משפחה רבים בארץ ובחו”ל דיסקרטיות ואמינות ואנושיות אצלנו זה שם המשחק.

מעל 500 ממליצים וחוות דעת של אנשים שעברו את זה כמו גדולים

חלוקת מניות בגירושין

האם כדאי בהליך גירושין לבקש חלוקה של המניות ולקבל מחצית משווי המניות
או שעדיף לוותר על חלקו במניות החברה ולקבל את שוויין הכספי?


על מנת שנוכל לתת מענה לכך חשוב לדעת האם מדובר בחברה פרטית או שמא מדובר בחברה ציבורית. כאשר ההבדל העיקרי בין שני סוגי החברות הינו שבחברה פרטית בעלי המניות הינם אנשים פרטיים וגם אדם אחד יכול להיות הבעלים של כל מניות החברה ואילו בחברה ציבורית יש מספר בעלי מניות וחלק מבעלי המניות הם הציבור שכן מניות החברה רשומות למסחר בבורסה או שהוצעו לציבור.

כאשר בן הזוג מגלה שבן זוגו מחזיק במניות בחברה פרטית עליו לבדוק:


1. מה שיעור אחזקתו במניות, כלומר מה מספר המניות שיש לו.

2. במידה והבן זוג המחזיק במניות מעוניין להעביר לבן זוגו מניות במקום למכור לו את שוויין יש לוודא בן הזוג המקבל את המניות לא יהיה בעמדת קיפוח, מה שקרוי בשם "קיפוח המיעוט".

במצב זה יכולים רוב בעלי המניות לדלל לו את מניותיו וכן להבריח את נכסי החברה ו/או להבריח את כספי החברה ורווחיה וכן יכולים בעלי הרוב לקבל עוד מיני החלטות שייפגעו בזכויות המיעוט לרבות מכירת פעילות החברה.

3. בן הזוג שיימצא בעמדת המיעוט צריך לדאוג לרשום מראש בהסכם הגירושין כללים ופרמטרים שימנעו את המצב של "עושק המיעוט" או "קיפוח המיעוט". בין היתר צריך לציין בהסכם הגירושין מה יירשם בתקנון החברה, להגדיר את בעלי התפקידים בחברה ולהביא באמצעות כך את האינטרסים של בעלי מניות המיעוט ושמירה על הכללים הקבועים בחוק החברות.

4. בעל המניות בחברה יכול למכור את הפעילות בחברה ולמעשה לרוקן את החברה מתוכן, במצב זה יש להיזהר מעריכת הסדר שיגביל את התחרות שלא יסתור את חוק ההגבלים העסקיים וכן שלא יסתור את חוק יסוד חופש העיסוק.

לאחר בחינת המצב עליו להחליט אם הוא דורש לחלוק עם בן זוגו במניות שכן מכח חוק יחסי ממון מגיעים לו מחצית הזכויות במניות שיש לבן זוגו או שמא הוא רוצה לאמוד את שוויין הכלכלי של המניות ולקבל את שוויין בכסף.

בדיקה משפטית של היבטים כלכליים תציג לך כמה הרכוש והכספים שלך שווים
ומה תוכל לעשות כדי להשאיר אצלך כמה שיותר

* תקבל את המקסימום שמגיע לך

נשאלת השאלה כיצד מחשבים/ אומדים את ערך המניות בחברה?


בחברה ציבורית –
ניתן לקבל רקע מסוים על החברה באתר מאיה של הבורסה לניירות ערך. באתר ניתן למצוא חומר רב הפתוח לעיון הציבור בכל הקשור לחברה ולמחזיקי המניות בה וכן יש מחיר שוק למניה הנסחרת בבורסה. אך צריך להיזהר, שכן אין וודאות בבורסה ולכן מחיר השוק יכול להתהפך בן לילה.

בחברה פרטית – הדרך המקובלת הינה לשכור שירותיו של מעריך חברות אשר ישום ויאמוד את שווי החברה. קיימות דרכים מגוונות לביצוע הערכת שווי חברה וכל שמאי בוחר בדרך שנוחה לו ובהתאם לכך התוצאה יכולה להשתנות בעשרות אחוזים בין מעריך אחד לשני. לכן חשוב במסגרת הליך הגירושין לקבוע את אופן ביצוע הערכות השווי שישקפו את האינטרסים של הצדדים. חשוב גם לבדוק

עסקאות עתידיות שיש לחברה, למשל אם החברה עומדת לבצע עיסקה שתעלה את ערך החברה אז צריך לבדוק רכיב זה במסגרת הליך הגירושין.

במקרים בהם מדובר בחברה בינלאומית

בוחרים במעריך שווי חברות במדינה בה החברה נמצאת שישום את השווי, אך הנטייה במקרה של חברה בינלאומית או בחברה שנמצאת מחוץ לגבולות ישראל, היא להעריך את השווי ולחלק את הזכויות הכספיות שכן בן הזוג בארץ נמצא חסר יכולת לבדוק את פעילות החברה ולעקוב אחר עסקיה.

במרבית המקרים בחרו בני הזוג שאינם מחזיקים במניות לבצע הערכת שווי ולקחת מחצית מהזכויות של בן הזוג וכך לחסוך לעצמם את ההתמודדות והפחד עם תחום שהוא זר להם, שהרי אינם בקיאים בהלך הרוח של החברה ובעסקיה ולכן בוחרים לקבל את זכויותיהם בכסף.

בתי המשפט לענייני משפחה מצדדים בפתרון זה, בין היתר, כדי להימנע מהליך ארוך ומסורבל הקשרו גם לדיני החברות.

בעל עסק בהליך גירושין ? חייג עכשיו לשוחח עם עורך דין גירושין

איך מתבצעת חלוקת מניות בגירושין
עו"ד חגית לב

"אני אדאג שתקבל את המקסימום שמגיע לך"
שליטה מלאה ברכוש ובכספים תוך שמירה על האינטרסים שלך !

לב משרד עורכי דין עוסק בתחום דיני משפחה וירושה. המשרד מנהל תיקי משפחה רבים בארץ ובחו”ל דיסקרטיות ואמינות ואנושיות אצלנו זה שם המשחק.

מעל 500 ממליצים וחוות דעת של אנשים שעברו את זה כמו גדולים
 • תודה חגית היקרה, הליווי שעשית לי מהתחלה ועד לסוף עם התוצאה שרציתי תודה על הכל

  zeeve sendekie Avatar zeeve sendekie
  20/12/2019
 • תודה לך חגית על הייעוץ המקצועי והליווי האישי. אני מרגיש שקיבלתי תמורה מלאה לכסף שלי. אשמח להמליץ בחום על האנושיות שלך ועל התוצאה המצויינת שהשגת עבורי

  dudi darzi Avatar dudi darzi
  20/12/2020
 • ליב נוסבאום Avatar ליב נוסבאום
  20/12/2020
 • הפנתי חברה קרובה ויקרה שלי לקבלת ייעוץ משפטי במשרדה של עו"ד חגית לב . החברה סיפרה לי שחגית הייתה קשובה, והרגיעה אותה וניסתה למצוא דרך למנוע את פירוק המשפחה ולא ראתה אותה כפנקס צ'קים מהלך. אשמח להמליץ ולהפנות שוב בלב שלב

  יעלי רהב-סיון Avatar יעלי רהב-סיון
  20/12/2015
 • sharon ruso Avatar sharon ruso
  20/12/2018
 • Dor Rozen Avatar Dor Rozen
  20/12/2020
 • עורכת דין מקצוענית אמיתית עם יושרה והגינות שלא מוצאים בקלות. קודם כל בנאדם ומשפטנית שדואגת באמת ללקוח ולא רק לכיס ולליבוי הרוחות. אם היו רק עורכי דין כאלו...

  Edith Bianchi Avatar Edith Bianchi
  20/12/2020
 • המרכז הישראלי לצוואות וירושות Avatar המרכז הישראלי לצוואות וירושות
  20/04/2022
 • ‫אילנה שניר (דר' אילנה שניר)‬‎ Avatar ‫אילנה שניר (דר' אילנה שניר)‬‎
  20/12/2020
 • הפנתי לעורכת דין לגירושין חגית לב חברה טובה שנקלעה למשבר זוגי קשה ובאמצע היו 3 ילדים קטנים. חגית המקסימה ליוותה אותה בתהליך ושמרה על כל זכויותיה הכספיות והן על תהליך מכובד ושמירה על הילדים. מומלץ מאוד!! :)

  עדי סיון Avatar עדי סיון
  20/12/2018