איך פותחים תיק גירושין

אנשים רבים אשר החליטו לעשות את הצעד ולהתגרש, לא יודעים כיצד בדיוק עליהם לפעול, כיצד מתחילים מהדבר הראשוני ביותר בתהליך הגירושין? איך פותחים תיק גירושין? מסיבה זו, רצוי מאד כי עוד בטרם ההודעה לצד השני על רצון להתגרש, בן הזוג יחפש עורך דין לגירושין עליו הוא סומך, אשר ידריך אותו וילווה אותו לאורך כל ההליך.

תהליך הגירושין

גירושין הם בין ההחלטות הכבדות ביותר שאדם נאלץ לקחת בחייו. גירושין יכולים להיות מלאי חששות ופחדים, כאשר העתיד לבוא אינו ברור. הפחדים מתעצמים כאשר אנו נתקלים בסיטואציות לא פשוטות בפעם הראשונה בחיינו ואין אנו יודעים כיצד נכון לנהוג או לפעול ומה יטיב עמנו. במהלך הליך הגירושין בן זוג יכול להתקל בעשרות סיטואציות אשר אין בידיו כל מענה, ולכן רצוי מאד לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין בטרם יבצע כל פעולה שהיא במהלך ההליך.

עורך דין גירושין

ברור כי גירושין אינם דבר פשוט, החיים מתהפכים מן הקצה אל הקצה והעתיד נראה לא ברור. אך אם אדם החליט לשים קץ לנישואיו, מוטב לו להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה אשר ידריך אותו מתחילת ההליך ועד סופו, כך שאבני הדרך יהיו ברורות. חשוב לזכור כי עורך לגירושין, ידע כיצד לסיים את ההליך בזמן הקצר ביותר ובתוצאות הטובות ביותר ללקוח. ישנה אפשרות לסיים הליך גירושין ללא דיונים מתישים, כאבי ראש ונזקים כלכליים רבים ולסיים את ההליך בזמן קצר יחסית. גם אם בני הזוג בחרו שלא לפנות לערכאות משפטיות, אלא לנסות לגבש הסכם גירושין, חשוב שהם יהיו מיוצגים על ידי עורך דין.

הסכם גירושין

באם אחד מבני הזוג החליט כי קץ בחיי הנישואין, רצוי מאד לנסות ולפתור את המחלוקות המרכזיות מחוץ לכתלי בית המשפט ולנסות לגבש הסכם גירושין בליווי עורך דין. במידה ובמהלך פגישות הגישור לא יעלה בידם של הצדדים להגיע לפתרונות, ניתן יהיה תמיד לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין ולהגיש תביעה לגירושין.

זכויות האישה בגירושין

לשאלה איך פותחים תיק גירושין ניתן לענות בקלות יחסית, אך שאלת המזונות וגובהם, היא שאלה אשר מעסיקה רבות בני זוג אשר עומדים בפתחו של הליך גירושין. דמי המזונות הוא תשלום המושת על ידי בית המשפט המחייב אדם לשלם לבן משפחתו את הוצאות מחייתו.

סיפור מקרה של גיל וטל כדי להסביר בצורה פשוטה יותר (לא בשפה משפטית) את הנושא והשלכותיו.

רקע:

גיל וטל הינם זוג אשר נישא כדת וכדין עוד כשהיו בשנות ה-20 המוקדמות לחייהם. הם הכירו בצבא ולאחר שלושה חודשי הכרות בלבד, כבר נישאו. גיל, כלל לא רצה להתחתן תחת חופה וקידושין, והעדיף נישואין אזרחיים. אך טל התעקשה כי המסורת חשובה לה, וכך הסכים גיל לבקשתה והם ערכו טקס נישואין כדת משה וישראל. מיד לאחר נישואיהן, האהבה פרחה בין השניים, הם בילו רבות, יצאו לחופשות בארץ ובחו"ל ונהנו מהחיים. יום אחד, טל פוטרה מעבודתה. לגיל לא היתה כל ברירה והוא נאלץ לגבות אותה ולהעלות את שכרו החודשי ולעשות שעות נוספות בעבודה. תחילה, טל החלה ללכת לראיונות עבודה במרץ, אך אט אט שם לב גיל כי מתחילה לזלזל, לשלוח פחות ופחות קו"ח, ומוצאת לעצמה עיסוקים אחרים כגון הליכה לבית קפה עם חברות או לים. גיל החליט לתת לטל את הזמן שלה, ואולי התנהגות זו תעבור. יום אחד, גיל חזר מותש ועייף מיום עבודה ארוך של עשר שעות וראה את טל בבית עם חברות, כאשר סיפרה לו חוויותיה מהסרט שראו בקולנוע. גל כעס, והחל להרים את קולו על טל, באומרו כי התנהגות זו אינה מקובלת עליו, ולא ייתכן מצב בו היא לא תחפש עבודה. הוא הסביר לה כי על מנת לכסות את ההוצאות החודשיות הוא נאלץ לעבוד שעות רבות ביום והוא מרגיש שאיננו מסוגל לשאת עוד את עול העבודה. בתגובה, טל אמרה לו, כי אולי אין כל טעם שתמצא עבודה מאחר וגילתה כי היא בהריון בחודש השני. טל ההמום, שמח מאד תחילה, אך שוב הסביר כי חייבת היא למצוא עבודה עכשיו יותר מתמיד כי באחריותם יהיה גם לכלכל את הרך הנולד. טל הסכימה, אך עם הזמן גיל שם לב שבפועל התנהגותה לא השתנתה ולא ידע כיצד לפעול. עם הזמן, הריבים בין השניים החלו לגדול ולהיות עוצמתיים יותר ויותר. יום אחד, גיל נשבר ועזב את הבית. הוא לא היה מוכן עוד לשאת את התנהגותה של טל. כאשר השניים לא הצליחו להגיע לכדי פיוס, החל גיל לחשוב שמא אולי חיי הנישואין עם טל אינם בשבילו, ואולי מוטב לו יתגרשו מאשר יחיו בריב מתמשך. אט אט החלטתו זו התגבשה, אך עם זאת, לא היה מסוגל לספר זאת לטל כי לא ידע מאיפה בכלל להתחיל את תהליך הגירושין.

טיפול:

גיל פנה לעורך דין לגירושין וסיפר לו אודות מצב הנישואין בינו לבין טל. הוא הסביר לו שכלל לא רצה להתחתן איתה בחתונה יהודית, אך נעתר לבקשה וכעת לא יודע כיצד עליו לפעול על מנת לצאת מנישואיו הכושלים. הוא החל לשאול אותו שלל שאלות אודות פתיחת תיק גירושין, עלויות, מהן זכויותיה של טל וכו' וכו'. עורך הדין ענה לגיל על כל שאלותיו, תוך שהוא מציין את אבני הדרך בהליך ומה יכול לקרות בכל שלב. הוא הסביר לו מהו הסכם גירושין, והסביר את ההבדל בין הליך של גישור להליך המתנהל בבית המשפט. בשל העובדה כי מדובר במצב משפחתי מאד רגיש וטל בחודש השלישי להריונה, חשב לעצמו גיל כי מוטב להם להתגרש בהליך גישור, תוך חתירה להסכם גירושין אשר יהיה מקובל עליו. הוא שיתף את עורך דינו בתחושותיו וזה אמר לו כי אם כך, יצטרך ראשית לפנות לטל ולספר לה על רצונו.

תוצאה:

גיל פנה לטל וביקש לדבר איתה, בשיחה הוא פרש בפניה את טענותיו הרבות אודות חיי הנישואים הוא אמר לה כי פעמים רבות התנהגותה פגעה בו, הוא הרגיש שמזלזלים בו, לכן החליט לסיים את חיי הנישואין לאחר שחשב על כך רבות. תחילה טל בכתה, וניסתה לומר כי אולי יצליחו לשקם את הנישואין דרך טיפול, אך גיל לא הסכים לשמוע לדבריה בשום פנים ואופן והיה נחוש בדעתו להתגרש. טל ניסתה לשנות את דעתו אך זאת ללא הצלחה. הוא אמר לה שמעדיף כי יסיימו את הליך הגירושין בצורה נעימה וידידותית, ללא מלחמות, ולכן חשב על הליך גישור. טל המבולבלת הסכימה והם מיד קבעו פגישה ראשונה אצל המגשר. בפגישת הגישור העלה גיל טענות שונות כלפי טל, והציג בפניה דרישות שונות כגון: משמורת משותפת ללא דמי מזונות, חלוקת נכסים באופן שווה וכו'. טל כלל לא התייחסה לדרישותיו של גיל, ורק היתה עסוקה בעצם הגירושין, היא החלה להסביר את התנהגותה, והדבר גרר לאחריו שיחות ארוכות על חיי הנישואין של השניים. לאחר פגישת הגישור, טל התקשרה לגיל והמשיכה לדבר איתו על כל מה שהיה, ועל רצונה להשתפר ולהשתנות למענו, למען התינוק ולמען עתיד הנישואין. גיל הסכים לתת סיכוי נוסף לחיים עם טל, ונעתר לבקשתה. הם חזרו לחיות יחד ובחרו לעצמם מטפל זוגי, על מנת לנסות ולהציל את נישואיהם.

סיכום:

ברור לכל, כי מוטב לצדדים להיות מיוצגים על ידי עורך דין, וגם כאשר מדובר בהליך גישור. הליך הגישור יכול לפתוח דלת לפתרונות עליהם בני הזוג לא חשבו, ובמקרים מסוימים, כמו במקרה הזה, אף להוביל את הזוג לניסיון לשיקום חיי הנישואין.

כמה עולה לפתוח תיק גירושין

איך פותחים תיק גירושין וכמה עולה לפתוח תיק גירושין הן השאלות הרווחות ביותר בקרב בני זוג אשר מעוניינים להתגרש. קיים הבדל בין פתיחת תיק גירושין ברבנות לבין פתיחת תיק גירושין בבית המשפט לענייני משפחה, כמו כן קיים הבדל באגרות הפתיחה השונות – בעוד שפתיחת תיק גירושין בהסכמה (ללא תביעת מזונות או רכוש) יעלה כמה מאות בודדים של שקלים, הרי שתביעה מורכבת יכולה להגיע לכדי עשרות אלפי שקלים. לכן, מומלץ מאד כי בטרם הגשת כל תביעה שהיא – תקבע פגישת ייעוץ עם עורך דין אשר יסביר היטב את סוגי התביעות והאגרות השונות.