עו”ד חגית לב מנהלת תחום גישור עסקי

מאפיין חשוב בכל שותפות עסקית היא יחסי אמון קרובים על מנת להביא להצלחה כלכלית. אך גם במשפחות הכי טובות, היחסים בין השותפים עוברים אי אילו משברים במהלך חיי השותפות, לעיתים עד כדי פירוק השותפות שכן האחד כבר לא יכול לסמוך על השני.

מה הסיבות ששותפות עסקית מתפרקת? הסיבות הן רבות. למשל לעיתים מתגלעות מחלוקות בנוגע לדרך עסקית מסוימת, הכנסה של שותפים נוספים, אינטרסים זרים ועוד. הבעיה המרכזית היא שדווקא בשל היחסים הקרובים אשר שררו בין השותפים עד אותה מחלוקת, הוויכוחים ביניהם מלווים בתחושות שליליות של בגידה, אכזבה, מעילה באמון ועוד. לא פעם תחושות אלה כל כך קשות, עד שאין השותפים מסוגלים לעבוד זה עם זה והעסק הוא הראשון להיפגע.

השותפים אינם סומכים עוד זה על זה וחושדים האחד בשני כי פועלים ממניעים זרים. בשל כך, אין עוד אפשרות לבצע פעולות פשוטות והסכסוך מחמיר כמו כדור שלג.


 
מתי כדאי לפנות לגישור?

כשהשותפים אינם מסוגלים להגיע לפתרון וליישב את הסכסוך בכוחות עצמם, כדאי לפנות לגישור על מנת להשיב את העסק למסלול או “לפרק את החבילה” דרך מכירה לאחד הצדדים או לצד שלישי.

 יש לבחור בהליך הגישור כאשר אין השותפים מסוגלים להגיע להסכמות מאחר והמשקעים הרגשיים שנוצרו לא מאפשרים לצד אחד להקשיב למשנהו. בשל אותם רגשות שליליים, גם אם צד אחד מציע הצעה סבירה והגיונית בנסיבות העניין, נתקל הוא בסירובו של הצד השני.

הצדדים לא מסוגלים לתקשר האחד עם השני ולהביא את עצמם לידי שיתוף פעולה בעניין העסק. לכן ברב המקרים, הם פונים לבית המשפט ורואים בו כצד ג’, בר סמכא, לפתרון הסכסוך. כאמור, בהגשת התביעה כל צד מקווה כי בית המשפט יפסוק לטובתו. פירוק השותפות יכול להיות על ידי הגשת תביעה אזרחית ובקשת סעדים או הגשת בקשה לפירוק העסק/השותפות.

חשוב לדעת, הליכים משפטיים אינם עושים קסמים ופניה לערכאות משפטיות עלולה להיות ארוכה ומתישה, וכך לגזול מהצדדים כסף, זמן ואנרגיות רבות. כמו כן, כל עת הצדדים מתכתשים בבית המשפט, הרי שהעסק ממשיך לדעוך ולהיפגע מבחינה כלכלית.

 

מה עדיף – גישור או בוררות?

1. בניגוד לבוררות, אותה ניתן לעצור בהתקיים תנאים חריגים הקבועים בחוק, הליך גישור ניתן לעצור בכל עת.
2. פסק דין של בורר הינו פסק דין סופי וחלוט ולא ניתן לערער עליו אלא בהתקיים תנאים המנויים בחוק.
3. בהליך הגישור, הצדדים מעוניינים בפתרון אמיתי לסכסוך והכל בדרך יעילה ומהירה.
4. בהליך הגישור ניתן להציע פתרונות יצירתיים למען יישוב המחלוקות.


 
מהו הליך גישור?

בהליך זה, הצדדים מגיעים לחדר הגישור בסיוע מגשר נטרלי, המאפשר להם הידברות בדרך של שיתוף פעולה בנוגע להמשך הדרך. המגשר, אשר הינו אדם חיצוני ומיומן, יוכל לגשר על הפערים בין הצדדים.
המגשר עוזר לצדדים להבין על מה בדיוק המחלוקת ואיך ניתן לקבל החלטות אשר יועילו לפתרון הסכסוך ולעסק. הצדדים יכולים להיעזר בפתרונות יצירתיים אשר אין הליך משפטי רגיל יכול לספק, והכל בכדי למצוא פתרון הולם אשר יהא מקובל על שניהם.

לסיכום, חשוב לדעת כי אין להשתמש בדברים הנאמרים בהליך הגישור כראיה בהליך משפטי מאוחר יותר, וזאת על מנת לאפשר לצדדים לומר את אשר ליבם ברצון אמיתי לסיים את המחלוקת.

לאחר הגעה להסכם, ניתן להביאו לאישור בית המשפט וליתן לו תוקף של פסק דין. חשוב לדעת כי יש צורך בהודעה של המגשר היות והוא הגורם אשר סייע לצדדים להגיע להסכם.

 

חייג עכשיו
שינוי גודל גופנים
ניגודיות